Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
Warsztaty „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk
Warsztaty tradycyjnego rękodzieła i sztuki Zakopanego i Podhala zatytułowane „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”, na które zaprasza burmistrz Zakopanego Leszek Dorula nie tylko gromadzą dzieci, młodzież i dorosłych, ale łamią też wszelkie stereotypy. Okazuje się bowiem, że panowie szydełkują i robią na drutach a panie próbują swych sił sztancując skórę, robiąc paski i torebki. Warsztaty robienia na drutach i szydełku prowadzone przez panią Marię Czernik dowodzą, że wykonane własnoręcznie czapki, opaski, skarpetki, poduszki dają więcej radości niż zakupione, choćby i w najdroższych sklepach.
Tradycyjne robienie swetrów, rękawic, skarpet, czapek, opasek , na Podhalu nazywa się „pleceniem” Naturalna wełna owcza, tradycyjnie przędzona w kolorach szarym, białym i czarnym służyła jako naturalny surowiec lokalny do wyrobu ciepłych elementów odzieży. Zajęcie to – jak większość rękodzieła – zostaje stopniowo wyparte, najpierw przez maszyny, współcześnie przez importowane wyroby. Maria Czernik jest kontynuatorką tradycyjnego sposobu wyrobu swetrów, rękawic i skarpet robionych szydełku, na dwóch lub pięciu drutach, wplatając tradycyjne wzory góralskie. Na drutach i szydełku robi od 6 roku życia, Od 2002 roku prowadzi warsztaty robienie na drutach, szydełku w Związku Emerytów. Na szczególną uwagę w XXI wieku zasługuje fakt wykorzystania lokalnego surowca ekologicznego.
- Aniołek średni II
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
13 zł - Spinka góralska VIII
Metalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
290 zł - Flakon szklany III
Falkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
130 zł
- Warsztaty „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”Autor zdjęć: Małgorzata Wonuczka-Wnukobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 29