PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Poniedziałek, 17 lipca 2017 r.
Autor: Joanna Domańska

40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, Zakopane 22 lipca - 4 sierpnia 2017 są centralnym punktem projektu „Karol Szymanowski i klimatyczne Zakopane. Sztuka i medycyna”. Projekt wpisuje się w obchody jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz w obchody Roku Karola Szymanowskiego - Zakopane 2017. Rok 2017 ogłoszony został przez Radę Miasta Rokiem Karola Szymanowskiego w 135. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci największego kompozytora polskiego I połowy XX wieku, tak bardzo związanego z Zakopanem i kulturą Podhala. Oprócz 11 koncertów festiwalowych odbędą się prelekcje, spotkania dyskusyjne, projekcje filmów, wystawy, spektakle teatralne, koncerty oryginalnej i twórczo przetworzonej muzyki góralskiej, by w najróżniejszych aspektach przedstawić fascynującą osobowość Karola Szymanowskiego. Osią tematyczną jubileuszowego festiwalu są związki sztuki i medycyny.


Karol Szymanowski - największy polski kompozytor I połowy XX wieku - od wczesnego dzieciństwa zmagał się z gruźlicą. Walkę z chorobą przegrał w wieku 55 lat.

W latach 1930-35 mieszkał na stałe w Zakopanem w willi Atma przy ul. Kasprusie. 

Rozkwit sztuki i intensywny rozwój leczenia sanatoryjnego  miał miejsce w Zakopanem w czasach, gdy było ono uzdrowiskiem - o historii uzdrowiska opowiadają wystawy „Polskie Davos” w Galerii Władysława Hasiora oraz wystawa plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka, zorganizowane przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim i fundacją "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Mecenasem wystaw są Polskie Koleje Linowe  S.A.  (wystawy czynne: 30 czerwca - 31 sierpnia).

Inaugurację festiwalu w foyer Teatru Witkacego w dniu 22 lipca 2017 uświetni występ jednego z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych Meccore String Quartet. Wprowadzeniem do koncertu będzie opowieść pod tytułem " Karol Szymanowski i Doktor Olgierd Sokołowski – historia choroby i przyjaźni"  autorstwa Kuby Szpilki z fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.

W festiwalowych koncertach usłyszymy znakomitych artystów polskich i zagranicznych, których występy będą prawdziwą ucztą dla melomanów: repertuarową i artystyczną.

Ivo Kahanek (Czechy), jeden z najlepszych czeskich pianistów średniego pokolenia, specjalizujący się w interpretacji muzyki czeskiej wykona m.in. 4 Scherza Fryderyka Chopina. Skrzypcowe Duo Viennese (Austria) w składzie  Monika Hager  i Paweł Zalejski  wraz z pianistą Jakubem Tchorzewskim przedstawią utwory Romana Palestra. Kompozytor uważany za następcę Szymanowskiego został wymazany z historii muzyki polskiej z powodu swoich przekonań. Tę ciekawą postać „kompozytora wyklętego” w czasach PRL przybliży w prelekcji Lech Dzierżanowski - koordynator projektu „Roman Palester” realizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie.
Słuchacze będą mieli również okazję poznać kunszt  artystów  z Ukrainy. Nazarij Pylatiuk (skrzypce) i Petro Dovhan (fortepian) zaprezentują się w klasycznym repertuarze od Bacha do Skoryka.

Wysłuchamy  recitali  młodych, obiecujących pianistów: Jakuba Kuszlika
(AM Bydgoszcz), Andrzeja Wiercińskiego i Tymoteusza Biesa (AM Katowice), którzy w Galerii Ryszarda Orskiego oprócz utworów Karola Szymanowskiego wykonają największe dzieła  światowej literatury pianistycznej (m.in. zabrzmią Wariacje Goldbergowskie J. S. Bacha, III Sonata f-moll J. Brahmsa, Sonata Dantejska F. Liszta).

W Atmie wystąpią z recitalami wokalistki Anna Mikołajczyk - Niewiedział i Anna Radziejewska. Obie artystki mają w swoim dorobku płyty CD z pieśniami Szymanowskiego, docenione nagrodami fonograficznymi.

W Galerii Władysława Hasiora, wysłuchamy koncertu kameralnego w wykonaniu zespołu „3 x Krzeszowiec”. Galeria mieści się w leżakowni dawnego budynku hotelu „Warszawianka”. Leżakownia była przeznaczona do korzystania z „kąpieli słonecznych” w czasach, gdy Zakopane było uzdrowiskiem.

Zwieńczeniem festiwalu będzie występ Orkiestry Kameralnej PR Amadeus 4 sierpnia 2017 w  Kościele pw. Św. Krzyża pod batutą swojej legendarnej założycielki i kierownika artystycznego – Agnieszki Duczmal, a także pracującej z Amadeusem od kilkunastu lat dyrygentki Anny Duczmal-Mróz. Orkiestra Kameralna PR Amadeus to wyjątkowa w świecie orkiestra smyczkowa, założona w 1968 roku. Zespół, którego siedzibą niezmiennie jest Poznań, występował już w większości krajów europejskich, w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, na Tajwanie i w Japonii. Zagrał jak dotąd setki koncertów w najznakomitszych salach świata, dokonał nagrań płytowych, radiowych
i telewizyjnych w Polsce i za granicą, m.in. dla francuskiej TF1, japońskiej NHK, niemieckich stacji NDR, WDR, SFB londyńskiej BBC, kanadyjskiej CBC i radiofonii meksykańskiej. 

Stałym elementem festiwalu są posiady z muzyką góralską. Posiady odbędą się
w najstarszej restauracji w Zakopanem „U Wnuka” (rok założenia 1870), a ich gościem będzie dyrektor artystyczny Warszawskiej Jesieni Jerzy Kornowicz, którego utwór „Sceny z Witkacego” będzie miał swoje prawykonanie na koncercie finałowym festiwalu (4 sierpnia). W Galerii „U Wnuka” będzie też można obejrzeć wystawę grafik Joanny Tumiłowicz p.t.  „Stabat mater”, inspirowanych arcydziełem Karola Szymanowskiego.  

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszej widowni: 29 lipca  Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa zaprasza na interaktywne spotkanie dla dzieci zatytułowane „Opowieść o Wujciu Karolu”. Dopełnieniem programu festiwalowego będzie projekcja filmu „Powrót Rogera... czyli ...zdarzyło się w Palermo 11 lutego ’92” w kinie studyjnym „Miejsce”. Film opowiada o  premierze opery " Król Roger " Karola Szymanowskiego w reżyserii Krzysztofa Zanussiego i jest jednym z pięciu filmów prezentowanych w cyklu „Z Szymanowskim w tle”. Pozostałe tytuły to filmy  w reż. A.Wajdy na podstawie opowiadań J.Iwaszkiewicza: „Brzezina” - napisana w ATMIE,  „Panny z Wilka” - z muzyką Karola Szymanowskiego oraz „Pieśń o nocy. Portret Karola Szymanowskiego” w reż. P. Maniury (TVP/BBC)  i „Śmierć w Wenecji” w reż. L. Viscontiego.

Ponadto festiwalowi 40.Dni Muzyki Karola Szymanowskiego towarzyszą koncerty zespołów Trebunie Tutki (15 lipca - Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza) i Zakopower - w ramach Hej fest 2017 (19 sierpnia - Scena na Gubałówce) a także spektakl „Zośka”  - o niespełnionej miłości Zofii Nałkowskiej do Karola  Szymanowskiego, przygotowany przez Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa (8 lipca i 20 sierpnia).

Serdecznie zapraszam do Zakopanego!
Joanna Domańska - prezes Towarzystwa


22 lipca -  koncert kameralny
Inauguracja jubileuszowego 40. festiwalu
Teatr Witkacego, godz. 19.00
Wykonawcy: Meccore Quartet
W programie: Mozart, Szymanowski, Grieg

23 lipca - recital fortepianowy
Galeria Orskiego, godz. 19.00
Wykonawca: Jakub Kuszlik - fortepian
W programie: Szymanowski, Chopin

24 lipca - recital wokalny
Willa Atma, godz. 19.00      
Wykonawcy: Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Ewa Seroka - fortepian
W programie: Nowowiejski, Szymanowski

25 lipca - posiady z muzyką góralską
Galeria „U Wnuka”, godz. 19.00
Gość: Jerzy Kornowicz, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Warszawska Jesień

26 lipca - recital fortepianowy
Galeria Orskiego, godz. 19.00
Wykonawca: Ivo Kahanek (Czechy) - fortepian
W programie: Chopin, Szymanowski, Martinu

27 lipca - recital skrzypcowy
Willa Atma, godz. 19.00
ykonawcy: Nazarij Pylatiuk (Ukraina) - skrzypce, Petro Dovhan (Ukraina) - fortepian
W programie: Bach, Szymanowski, Wieniawski, Skoryk

28 lipca - recital fortepianowy
Galeria Orskiego, godz. 19.00
Wykonawca: Andrzej Wierciński - fortepian
W programie: Prokofiew, Chopin, Szymanowski

29 lipca - „Opowieść o Wujciu Karolu” - interaktywne spotkanie dla dzieci
Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa, godz. 16.00
Wykonawcy: Hanna Zbyryt  i artyści Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa

30 lipca - recital wokalny
Willa Atma, godz. 19.00
Wykonawcy: Anna Radziejewska - sopran, Mariusz Rutkowski - fortepian
W programie: Szymanowski, Chopin, Paderewski

31 lipca - projekcja filmu
Kino „Miejsce”, godz. 19.00
Powrót Rogera... czyli ...zdarzyło się w Palermo 11 lutego ’92, reż. Stefan Szlachtycz

1 sierpnia - koncert kameralny
Galeria Orskiego, godz. 19.00
Wykonawcy: Duo Viennese (Austria) : Monika Hager - skrzypce / Paweł Zalejski - skrzypce,
Jakub Tchorzewski (Włochy) - fortepian
W programie: Palester, Szymanowski

2 sierpnia - recital fortepianowy
Galeria Orskiego, godz. 19.00
Wykonawcy: Tymoteusz Bies - fortepian
W programie: Bach, Szymanowski

3 sierpnia - koncert kameralny
Galeria Wł. Hasiora,  godz. 19.00
Wykonawcy: Zespół 3 x Krzeszowiec (fortepian/ skrzypce/ wiolonczela)
W programie: Kodaly, Szymanowski, Halvorsen, Beethoven

4 sierpnia – Koncert Finałowy
Kościół Św. Krzyża, godz. 20.00
Wykonawcy:  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Agnieszki Duczmal
W programie: Kornowicz, Szymanowski, Nowowiejski, Górecki, Musorgski

Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego

Współorganizatorzy:
Muzeum Tatrzańskie , Muzeum Narodowe w Krakowie, Teatr Witkacego, Galeria Orskiego, Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, Galeria u Wnuka, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” / Kino „Miejsce”, RZT Szymaszkowa.

Mecenat:
MKiDN, IMIT, Polskie Koleje Linowe S.A.
Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Związek Wykonawców STOART
Zakopiańskie Centrum Kultury   
Projekt realizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.