Zakopane
Kultura
Noc Muzeów na Harendzie
Autor: Piotr Kyc
Muzeum Jana Kasprowicza i Galeria Obrazów Władysława Jarockiego było jednym z kilkunastu miejsc, które zostały otwarte z okazji Zakopiańskiej Nocy Muzeów. W programie oprócz oprowadzanie po Muzeum i Galerii przez kustosza i przewodników (Małgorzata Karpiel,Małgorzata Trebunia-Tutka, Halina Sierant-Ripper) był i występ kasprowiczowskiej szkoły. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza, przygotowani przez Annę Gugułę czytali wiersze Patrona szkoły.
Odbyło się również spotkanie autorskie z Kasprem Płusą - laureatem Konkursu Jednego Wiersza im. Jerzego Tawłowicza 2016, prowadzone przez Beatę Zalot z Tygodnika Podhalańskiego. Był to 180.Wieczór na Harendzie. Kacper Płusa jest laureatem innych konkursów poetyckich, m.in. Konkursu im. Wojaczka (Mikołów), Konkursu im. R.M. Rilkego (Sopot), Festiwali Rozh’lady (Bratysława) i FAMA (Świnoujście).
Muzealną noc zakończył wykład i prezentacja dyrektora Muzeum Ziemi Puckej Mirosława Kuklika, który w swojej ciekawej prezentacji przedstawił związki z Bałtykiem dwóch wybitnych mieszkańców Harendy: Jana Kasprowicza i Władysława Jarockiego ( zięcia Kasprowicza).
Prace marynistyczne Władysława Jarockiego powstały w latach 1922 i 1923 podczas pobytów rodziny Jarockiego na Rozewiu. W roku 1922, przez trzy tygodnie w wypoczynku tym towarzyszył im Jana Kasprowicz.
Nie jedyna to wzmianka o Kasprowiczu w kontekście Bałtyku. Między innymi agitował za Polską podczas plebiscytu i jest autorem hymnu Baltii Od morza jesteśmy...
17 czerwca odbędzie się na Rozewiu uroczystość nadania imienia Jana Kasprowicza latarni Rozewie II. Jedną z imprez towarzyszących będzie wystawa prac marynistycznych Władysława Jarockiego. Ekspozycja będzie czasowo w kompleksie obiektów muzealnych Latarnia Rozewie, a następnie zostanie przeniesiona do Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku.
Przypomnijmy, że nieopodal stoi już latarnia Rozewie I nosząca imię Stefana Żeromskiego. Zarówno Kasprowicz jak i Żeromski zapisali piękne karty i w historii naszego miasta u progu odzyskania niepodległości.
- Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł
- Torebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm. 70 zł