PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Twórczy żywot Józefa Pitonia z Kościelisk

Środa, 1 marca 2017 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Twórczy żywot Józefa Pitonia z KościeliskZakopiańska promocja książki Józefa Pitonia „Mój żywot marny” zgromadziła rzesze słuchaczy a także liczną rodzinę autora Jego przyjaciół i sympatyków. Biała Izba Związku Podhalan z trudem pomieściła chętnych zobaczenia i usłyszenia opowieści znanego gawędziarza, obejrzenia filmu z wyprawy na Gerlach, poznania ludzi z którymi wspinał się bohater Posiadów Góralskich oraz zdobycie najnowszej biograficznej książki z podpisem autora. Książka jest obszernie ilustrowana zdjęciami z podróży.


Spotkanie z wybitnym tancerzem, śpiewakiem, gawędziarzem, popularyzatorem folkloru góralskiego i laureatem Nagrody im. Oscara Kolberga prowadziła Janina Łępa z Koszalina która  do napisania książki zmobilizowała autora a także, która w znacznym stopniu, przyczyniła się do wydania tej książki. Życiorys autora książki przypomniała dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem Bożena Gąsienica. Józef Pitoń jest znanym, nie tylko na Podhalu, niezwykłym gawędziarzem, pisarzem, choreografem i reżyserem sztuk teatralnych: Piekielnica i Klimek Bachleda wystawionych także w Warszawie. Jest również przewodnikiem i ratownikiem górskim, kierował też zespołem regionalnym im. Klimka Bachledy w Zakopanem. W wypełnionej zainteresowanymi Autorem Białej Izbie znakomity, pochodzący z Kościeliska gość, przedstawiony został jako autor wielu opowiadań góralskich, wydanych zarówno na kasetach - Humor góralski oraz w postaci książek prezentowanych przez wydawnictwo Miniatura. A w tym Moje bajdy, Naski Świat, Holni ludzie oraz Lecom roki.

Zdjęcia do filmu  mówiącym o niecodziennym wejściu na Gerlach 83. letniego wówczas Józefa Pitonia, które - w doborowym towarzystwie – odbyło się 7. lipca 2015 roku -  wykonali Piotr Zborowski i Maciej Stasiński, montażem zajmowali się Grzegorz Kućmierz i Maciej Stasiński a syłchać m.in. muzykę Jana Karpiela Bułecki. Inicjatorami wyprawy była Janina Łępa wraz z Tomkiem Michalikiem i Maćkiem Cukrem, przewodnikami z odpowiednimi uprawnieniami. W wyprawie wzięli też udział przewodnicy Górscy z Orawy Słowackiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Spinka góralska XXSpinka góralska XXMetalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm.
    220 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.