Zakopane
Kultura
Tatry i Psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
9 grudnia 2016 roku w willi Koliba, oddziale Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, otwarta została wystawa prac Moniki Krajewskiej zatytułowana "Tatry i Psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska". Wystawa trwać będzie do 22. lutego 2017 roku. Wystawa prac Moniki Krajewskiej powstała na skrzyżowaniu dwu pasji autorki: sztuki żydowskiej i Tatr. W pokazywanych tu pracach artystka łączy motywy górskie z hebrajskimi wersetami zaczerpniętymi z Biblii i liturgii.
Jej twórczość jest inspirowana tradycyjną ludową wycinanką żydowską, którą traktuje jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań. Monika Krajewska w materiałach prasowych tak pisze o swoich pracach : Mimo zachwytu dla dzieł anonimowych często mistrzów tradycji, która kwitła w Europie w XVIII i XIX w., czerpię z nich tylko niektóre wątki, np. w mizrachach. Motywy łączę po swojemu i wprowadzam nowe – również z tradycji żydowskiej, ale spoza kanonu starej wycinanki, np. ze średniowiecznych iluminowanych rękopisów. Moje prace są coraz częściej własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli. Oto przykład: ważnej w judaizmie idei utożsamienia menory z Drzewem Życia nadałam nietradycyjną formę opartą na mandali. Zestawiam wersety z Biblii, Talmudu, modlitw i dodaję do nich obraz. Używam często materiałów i technik nieobecnych w ludowej wycinance Żydów Europy Wschodniej. Podczas gdy tradycyjne wycinanki były prawie zawsze malowane, ja bądź je maluję, bądź pozostawiam białe lub czarne na tle malowanym techniką własną: tuszem, farbami wodnymi i akrylowymi lub tworzonym techniką wielowarstwowego kolażu. Wycinam tak, jak dawni twórcy, przy pomocy nożyka. Wplecione w obraz wersety są najczęściej wycięte, podczas gdy dawniej były przeważnie kaligrafowane. Łączę też wycinankę z kolażem, frotażem i fotografią.
Monika Krajewska często prowadzi (w różnych miastach Polski) warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską poprzez sztukę. Używa żydowskich symboli i liter w kolażach i projektach tkanin. Autorka wystawy badając mowę symboli , poznawała dawna wycinankę żydowska. Na wystawie pokazane zostały wycinki z cyklu Tatry i Psalmy powstałe z inspiracji górami.
- Korale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm. 70 zł
- Spinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Okładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...30 zł
- Tatry i Psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowskaAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenkoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 50