Zakopane
Kultura
FONOTEKA TATRZAŃSKA
Autor: Kuba Szpilka
W Muzeum Tatrzańskim kończą się prace związane z projektem „Fonoteka Tatrzańska”. Projekt – wsparty środkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego- zakładał stworzenie w obrębie biblioteki muzealnej osobnego zbioru, na które składałyby się nagrania fonograficzne związane z historią i kulturą, tradycją i współczesnością regionu Tatr i Podtatrza.
Wynik całorocznych działań to zebranie, cyfryzacja i skatalogowanie ponad stu nagrań, pośród których znajdują się różne rozmowy, wywiady i prelekcje. Ponadto zbiór archiwalny uzupełniony został o nowe rozmowy z przedstawicielami środowiska zakopiańskiego, m.in. z Elżbietą Berbeką, Krzysztofem Trebunią Tutką, Janem Karpielem Bułecką, Franciszkiem Bachledą Księdzularzem, Andrzejem Siekierką.
Wszystkie zebrane nagrania składają się na fascynujące źródło informacji: o życiu trzech pokoleń i przemianach jakich byli świadkami; o tradycji i jej znaczeniu; o nadziejach i obawach związanych z nowym, które tak szybko nadchodzi; o ludziach, którym w tych burzliwych czasach przyszło żyć; o naturze, muzyce, sporcie; o mnogości innych spraw. Zawarta jest w tych nagraniach historia mówiona i osobista, historia w skali mikro, konieczna wiedza dla wszystkich, którzy usiłują pojąć i wyłożyć gdzie i kim jesteśmy.
„Fonoteka Tatrzańska” to pilotażowy program, pierwszy krok na drodze do stworzenia w Muzeum Tatrzańskim centrum dokumentacji audiowizualnej, które wydaje się niezbędne dla celów badawczych, edukacyjnych i popularyzatorskich. Rezultaty osiągnięte w „Fonotece Tatrzańskiej” konieczność taką potwierdzają, a działania zmierzające do modernizacji budynków i ekspozycji Muzeum Tatrzańskiego dają szansę na profesjonalnie wyposażoną czytelnię multimedialną, gdzie z zasobów tych będzie można korzystać. Póki co, już w najbliższym czasie zaprosimy do zapoznania się ze zbiorami „Fonoteki Tatrzańskiej”. Z pewnością warto będzie posłuchać.
Projekt dofinansowany ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
- Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Korale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm. 70 zł
- Flakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm) 130 zł