PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Muzyka na Szczytach

Środa, 7 września 2016 r.
Autor: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza

Muzyka na SzczytachVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach". Festiwal uroczyście otworzyli prezes Stowarzyszenia im. M. Karłowicza Danuta Sztencel oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Paweł Mykietyn. Zgromadzona w Kościele św. Krzyża publiczność miała okazję wysłuchać dwóch różnych biegunów muzycznej stylistyki. Koncert otworzył Kwintet fortepianowy Mieczysława Wajnberga w wykonaniu pianisty Mischy Kozłowskiego i Royal String Quartet. Podczas wysłuchania pięcioczęściowego utworu ukazującego szerokie spectrum możliwości brzmieniowe kwintetu XX- wiecznego, publiczność została przeniesiona w nastrój melancholii, nostalgii i tajemniczości.


W drugiej części wieczoru mogliśmy ponownie usłyszeć Mischę Kozłowskiego, który wraz ze swoim bratem, Karolem wykonał cykl szesnastu pieśni Roberta Schumanna Dichterliebe (Miłość poety). Niezwykle ekspresyjna i sugestywna interpretacja tekstów Heinricha Heinego przez Karola Kozłowskiego wzbudziła w pełni zasłużony aplauz zakopiańskiej publiczności i była ukoronowaniem inauguracji Festiwalu.

Podczas drugiego dnia Festiwalu „Muzyka na Szczytach” publiczność miała przyjemność wysłuchać niezwykłego recitalu. Koncert ten był wyjątkowy z wielu powodów. Po raz pierwszy w ośmioletniej historii Festiwalu w programie pojawił się recital organowy. Koncert odbył się wyjątkowo w kościele na Olczy, z którego rozpościerał się przepiękny widok na Giewont o zachodzie słońca, co dodatkowo wprowadzało w kontemplacyjny nastrój  wieczoru.

Kolejnym atutem były telebimy rozstawione pod ołtarzem, dzięki którym publiczność miała okazję obserwować pracę artysty i registratora. Specjalnie podświetlone witraże dopełniały medytacyjnego nastroju wykonywanych utworów francuskich kompozytorów. Wysłuchaliśmy Preludium, fugę i wariacje h-moll Césara Francka, jednego z najwybitniejszych XIX-wiecznych kompozytorów, a także monumentalne Narodzenie Pańskie jego wielkiego następcy, Oliviera Messiaena.

Trzeci dzień Festiwalu (poniedziałek, 5 września) rozpoczęliśmy Klubem Rozmów na Szczytach w Domu pod Jedlami. Deszczowa pogoda nie zniechęciła zainteresowanych spotkaniem z sopranistką Olgą Pasiecznik, organistą Arkadiuszem Bialicem oraz przedstawicielami {oh!} Orkiestry Historycznej: koncertmistrzynią Martyną Pastuszką oraz menadżerem zespołu Arturem Malke. Marcin Majchrowski z Programu Drugiego Polskiego Radia rozmawiał z naszymi artystami m.in. o różnicach w wykonywaniu muzyki dzisiaj a 100-200 lat temu. Szczególnie interesujący był temat  innych środków wyrazu używanych przez dzisiejszych artystów, by przykuć uwagę publiczności, która w obecnych realiach poszukuje coraz to mocniejszych przeżyć. To samo dotyczy dostosowania i strojenia instrumentów dawnych do wymagań ucha  współczesnego słuchacza, a także przestrzeni, w których odbywają się koncerty.

Wieczorny koncert spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Kościół św. Krzyża był wypełniony po brzegi. Wśród publiczności znalazła się również liczna grupa z Australii. Muzyka dawna, która po raz pierwszy zagościła na Festiwalu, została przyjęta gromkimi brawami. Występ otworzyła {oh!} Orkiestra Historyczna wykonaniem III Suity orkiestrowej J.S. Bacha. W kolejnych kompozycjach G.F. Händla i G.B. Pergolesiego dołączyła do nich Olga Pasiecznik, której ekspresyjne interpretacje dzieł mistrzów baroku wywołały tak gorący aplauz publiczności, że artyści bisowali aż trzykrotnie.

Dzisiaj zapraszamy Państwa na projekcję spektaklu Teatru Telewizji Kolacja na cztery ręce, który zostanie poprzedzony Klubem Rozmów na Szczytach z udziałem Piotra Matwiejczuka i Marcina Majchrowskiego z Programu Drugiego Polskiego Radia. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 19:00 w Aries Hotel&SPA, ul. M. Zaruskiego 5 (sala Aspen). Film w reż. Kazmierza Kutza z gwiazdorską obsadą Janusza Gajosa, Romana Wilhelmiego i Jerzego Treli opowiada historię niedoszłego spotkania dwóch wielkich kompozytorów swojej epoki J.S. Bacha i G.F. Händla.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.