Zakopane
Kultura
Premiera musicalu góralskiego „Hanusine Złote Kierpce”
Autor: Piotr Kyc
5 czerwca w zakopiańskim Kinie Sokół, po ogłoszeniu wyników VII Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Złote Kierpce” odbyła się premiera musicalu góralskiego „Hanusine Złote Kierpce” wg scenariusza i reżyserii Szymona Bafii. Wykonawcą musicalu był Zespół Góralski Zornica działający przy TCKiS „Jutrzenka” w Zakopanem. W rolach głównych wystąpili: Anna Zubek, Roman Obrochta, Joanna Topór-Orawiec i Daniel Strama.
Łzami wzruszenia i owacjami zakończyła się niedzielna premiera musicalu góralskiego „Hanusine Złote Kierpce”, który przygotował zespół Zornica z „Jutrzenki”.
„Choć to spektakl amatorski, to młodzież z Zornicy włożyła w niego całe serce, bardzo mocno angażując się w przygotowania do scenicznej premiery” – mówił kierownik zespołu, autor scenariusza i reżyser widowiska Szymon Bafia.
Tytułowa bohaterska, w którą wcieliła się Anna Zubek, wzruszająco wykonała solowo „pieśni sieroce”. Odtwórca roli humorystycznego parobka Jędrka Gąsienicy - Roman Obrochta brawurowo zagrał swoją rolę wzbudzając aplauz i śmiech.
Na uwagę zasługuje też starannie wykonana scenografia spektaklu. Na scenie znalazła się m.in. skrzynia posagowa ze stychu „Jutrzenki”, odmalowana przez konserwatorkę zabytków Reginę Mrowcę – Kenar.
Gratulacje na ręce kierownika zespołu złożyła m.in. wizytator nowotarskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Alicja Sienkowiec oraz naczelniczka wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak.
Akcja sztuki „Hanusine Złote Kierpce” umiejscowiona jest w dawnym Zakopanem z początków XX wieku, w czasach kiedy młodzi górale spotykali się na tzw. muzykach. To góralska aranżacja klasycznej opowieści o Kopciuszku, z dużą dawką humoru. Znaczna część dialogów jest śpiewana na góralską nutę z towarzyszeniem kapeli i instrumentów pasterskich.
Tytułowa Hanusia to sierotka z bacowskiej rodziny. Oddana pod opiekę ciotki jest wyszydzana przez nią i jej córki oraz ograbiana z majątków. Po Zakopanem roznosi się wieść, że u Gąsieniców odbędzie się muzyka – zabawa, a młody Gąsienica – parobek – poszukuje żony. Dziewczyny szykują się na przyjęcie, a Hanusia zostaje w chałupie. Nucąc sieroce pieśni zjawia się jej duch ojca – bacy – który obdarowuje ją złotymi kierpcami i nakazuje jechać powozem zaprzężonym w siwe konie do Gąsieniców. Jędruś Gąsienica zakochuje się w sierotce, ale o północy dziewczyna ucieka do swojego domu gubiąc złotego kierpca. Załamany Jędruś chce ją odnaleźć i jest nawet gotowy jechać w poszukiwaniu Hanusi za Wielką Wodę.
Napisania scenariusza, aranżacji muzycznej i reżyserii sztuki podjął się Szymon Bafia kierownik Zornicy, absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W rolach głównych wystąpili Anna Zubek – sierotka Hanusia, Roman Obrochta – Jędrek Gąsienica, Joanna Topór-Orawiec – macocha, Daniel Strama – duch bacy oraz Karolina Topór – Orawiec, Natalia Guziak, Patrycja Gał, Martyna Galica, Jan Loley, Piotr Zubek, Szymon Kluś i Klemens Kluś. Kapela: Jakub Kluś, Michał Pawlikowski, Andrzej Gut-Mostowy i Szymon Bafia.
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Tatrzańskiego Zornica zrealizowała nagranie sztuki we wnętrzach Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje.
Spektakl będzie można zobaczyć po raz kolejny podczas Poroniańskiego Lata oraz Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zornica została także zaproszona do wystawienia swojej sztuki w Berlinie.
- „Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł
- Torebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Portfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny 35 zł
- Premiera musicalu góralskiego „Hanusine Złote Kierpce”Autor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 44