Zakopane
Kultura
Premiera filmu „Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale”
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ, Małgorzata Wonuczka-Wnuk
W niedzielę w Kinie „Sokół” odbyła się premiera filmu „Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale”, poświęconego znanemu zakopiańskiemu przewodnikowi, ratownikowi tatrzańskiemu, aktorowi i muzykantowi. Produkcja została zrealizowana przez Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta przy wsparciu Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli w ramach autorskiego cyklu dokumentalnego "Tatrzański Szlak Wspomnień".
Wydarzenie zgromadziło bardzo liczną publiczność. Wzięli w nim udział członkowie rodziny Tadeusza Gąsienicy Giewonta i wiele osób, które znało i pamięta bohatera filmu, a także władze miasta, przedstawiciele różnych zakopiańskich środowisk i organizacji oraz miłośnicy zakopiańskiej historii. Gospodarzami wieczoru byli: Hanka Rybka i Jan Karpiel Bułecka, a w imieniu Burmistrza gości przywitała Naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak. Oprócz regionalnego zespołu „Giewont”, który swoim występem ubarwił premierę, licznie przybyli także podhalańscy muzykanci. Wspólnym występem uczcili oni pamięć tej wyjątkowej postaci. Większość z nich miała wiele lat temu możliwość grania z Tadeuszem Gąsienicą Giewontem.
- Chciałbym, aby poprzez ten film Tadeusz Gąsienica-Giewont dotarł do Państwa serc, tak jak dotarł do mojego. Wyobrażam sobie, że tam z wysoka razem z nami ogląda ten film i chciałbym po projekcji usłyszeć jego głos, że film jest „bez ale”. Tworzenie tego dokumentu, to były dla mnie cudowne chwile, poznałem też wielu wspaniałych ludzi. Czuję, że spełniają się moje marzenia. Chciałbym więc wszystkim gorąco podziękować za pomoc i wsparcie, przede wszystkim Burmistrzowi Zakopanego oraz władzom TOPR-u – mówił przed projekcją reżyser Robert Żurakowski.
Dla wszystkich był to wieczór pełen wzruszeń. Tym bardziej, że po obejrzeniu filmu na scenie członkowie rodziny, znajomi i przyjaciele dzielili się jeszcze wspomnieniami. O Tadeuszu Giewoncie ciekawie opowiadali: Antonina Gąsienica Giewont, Maria Mateja, Józef Pitoń, Helena Doleżuchowicz, Zofia Walczak Baniecka, Zofia Karpiel, Kazimierz Gąsienica Byrcyn, Stanisław Marduła i Jan Janik.
Na zakończenie wszystkim osobom zaangażowanym w produkcję filmu podziękował Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z zastępcami Agnieszką Nowak-Gąsienicą i Wiktorem Łukaszczykiem, a w imieniu rodziny Antonina Gąsienica Giewont, która wyraziła wdzięczność także władzom miasta za wsparcie projektu.
Burmistrz Leszek Dorula podkreślał, jak niezwykle ważna jest pamięć o przodkach, wszystkich zasłużonych dla miasta i całej historii Zakopanego. Zadeklarował też, że włączy się w kontynuację cyklu „Tatrzański Szlak Wspomnień”. Inicjatywa ta wpisuje się w szersze kulturalne działania miasta zmierzające do utworzenia mediateki i kina studyjnego.
Twórcy filmu rejestrowali całą premierę. Wybrane ujęcia z tego wydarzenia będą bowiem stanowić epilog dokumentu o Tadeuszu Gąsienicy Giewoncie. Dopiero po tym wydarzeniu nagrana zostanie płyta DVD, która trafi do sprzedaży. Film wkrótce zostanie pokazany także w USA, gdzie z wielkim zainteresowaniem czeka na niego zwłaszcza podhalańska Polonia.
Celem rozpoczętego cyklu dokumentalnego "Tatrzański Szlak Wspomnień" jest przywołanie i podtrzymanie pamięci o postaciach ważnych dla Zakopanego, Tatr oraz całego Podhala. Pierwszy film, zatytułowany "Jerzy Hajdukiewicz-człowiek gór", cieszył się dużym zainteresowaniem i otrzymał bardzo dobre recenzje. Obecnie, po zakończeniu drugiej części cyklu, twórcy planują już kolejne. Ich bohaterami mają być Piotr Malinowski i Tadeusz Pawłowski.
Tadeusz Gąsienica-Giewont to postać obrosła już legendą, może nawet mitem. Premiera filmu zatytułowanego „Tadeusz Gąsienica-Giewont. Bez ale” w reżyserii Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta odbyła się w zakopiańskim kinie „Sokół” przy wypełnionej po brzegi sali. Reżyserzy pokazują Tadeusza Gąsienicę Giewonta (29.05.1915- 01.04.1999) rodowitego górala i zakopiańczyka, na tle rodzinnej historii. Znakomity przewodnik i ratownik podczas II Wojny Światowej brał udział w walce obronnej, po wojnie wrócił do Zakopanego. Od 1946 roku pracował jako przewodnik tatrzański i ratownik. Był znakomitym muzykantem, współzałożycielem zakopiańskiego Zespołu Regionalnego im.Klimka Bachledy. Grał w wielu filmach fabularnych.
W filmie znakomitego muzykanta, gawędziarza, człowieka kochającego góry, muzykę kobiety, obdarzonego ogromnym poczuciem humoru wspominają m.in. : rodzina, Jan Karpiel- Bułecka, naczelnik TOPR Jan Krzysztof, ratownik i przyjaciel śp.Tadeusza Kazimierz Gąsienica-Byrcyn.
Podczas premiery filmu grali muzykanci, którzy grali kiedyś ze swoim Mistrzem, po premierze Sp.Tadeusza wspominali córka i przyjaciele. Gospodarzami premiery filmu byli Anna Chowaniec–Rybka i Jan Karpiel-Bułecka.
- Torebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...70 zł
- Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Spinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Premiera filmu „Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale”Autor zdjęć: Anna Karpiel-Semberecka UMZobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 47 - Premiera filmu „Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale”Autor zdjęć: Małgorzata Wonuczka-Wnukobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 15