Zakopane
Kultura
3. Podhalański Przegląd Grup Kolędniczych
Autor: Maciej Stasiński
Grupy kolędnicze z zespołów Zornica i Giewont otrzymały równorzędnie pierwsze nagrody w kategorii dorosłej na 3. Podhalańskim Przeglądzie Grup Kolędniczych, który odbył się w 22 stycznia w sanktuarium na Olczy. Najlepsze z dziecięcych grup okazały się również dwa zespoły: Serdocki z Podszkal i młodsza grupa Zornicy z zakopiańskiej „Jutrzenki”. Zwycięskie grupy będą reprezentowały swój region na przeglądach ogólnopolskich w Bukowinie Tatrzańskiej i Podegrodziu.
Zwycięzcy w kat. dorosłej otrzymali nagrody pieniężne po 500zł ufundowane przez MCK „Sokół” w Nowym Sączy. Najlepsze grupy dziecięce otrzymały nagrody pieniężne po 300zł ufundowane przez Burmistrza Zakopanego.
„Znany już epoce przedchrześcijańskiej zwyczaj odwiedzania po kolędzie i winszowania gospodarzom urodzaju i szczęścia w nowym roku, to mała forma teatralna. To wspaniałe widowiska, które niejednokrotnie zaginęły już z krajobrazu polskiej wsi. W Zakopanem najbardziej znana jest kolęda Fedorów – pasterzy z szopką, ale przecież pod Tatrami chodzono także z capem, gwiazdą czy przedstawiano tak zwane Herody” – mówił podczas ogłoszenia wyników przewodniczący jury Benedykt Kafel etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.
Grupy kolędnicze oceniali także: etnograf z Muzeum Tatrzańskiego Anna Kozak, szefowa Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak, muzyk, regionalista, architekt Krzysztof Trebunia – Tutka.
Jury przeglądu namawiało kierowników zespołów do poszukiwania i odtwarzania starodawnych widowisk kolędniczych. „Jeżeli nie zadbamy o tą piękną tradycję teraz, to może kiedyś ona zaniknąć” – mówił przewodniczący jury.
Głównym organizatorem Podhalańskiego Przeglądu Grup Kolędniczych „Betlejemska Zornica” jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskim, Urzędem Miasta Zakopane i Sanktuarium na Olczy.
- Spinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...100 zł
- Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 55 zł
- Podhalański Przegląd Grup KolędniczychAutor zdjęć: Krzysztof Jędrzejowskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 37