PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„SZTUKI PIĘKNE POD TATRAMI” – PROMOCJA WYCZEKIWANEGO ALBUMU W OKSZY

Czwartek, 14 stycznia 2016 r.
Autor: Piotr Kyc

„SZTUKI PIĘKNE POD TATRAMI” – PROMOCJA WYCZEKIWANEGO ALBUMU W OKSZY14 stycznia w Galerii Sztuki XX wieku, w willi Oksza miała miejsce promocja kolejnej, ciekawej książki o tematyce związanej ze sztuką, Tatrami i Zakopanem. Autorką pięknie wydanej publikacji noszącej tytuł „SZTUKI PIĘKNE POD TATRAMI” jest Teresa Jabłońska wieloletnia dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie prowadził Maciej Krupa. Album powstał dzięki współpracy Tatrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Tatrzańskiego.


Na zakończenie  uczestnicy mogli zabrać ze sobą kolorowanki w komplecie z kredkami. Gotowe obrazki  zaniesione do TPN-u wezmą udział w losowaniu nagrody jaką będzie... promowany album. Warto, bo cena tej wyjątkowej książki też jest wyjątkowa – 169 złotych .  

 

 

 

Informacja autora o publikacji

 

„SZTUKI PIĘKNE POD TATRAMI” – Twórczość młodopolskich dekadentów, odurzające dzieła Witkacego „prosto z firmy portretowej” i działalność prekursorów sztuki z obszaru Tatr – wszystko to składa się na najnowszy, wyczekiwany z niecierpliwością album „Sztuki piękne pod Tatrami”. Pierwsza tak kompleksowa publikacja na temat artystyczno-intelektualnego fenomenu Tatr i Zakopanego.

Dlaczego akurat Zakopane, małe miasto w górach, było szczególnie ukochanym i inspirującym miejscem dla artystów? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w albumie „Sztuki piękne pod Tatrami”. Oprócz piękna Podhala książka odkrywa przed czytelnikiem również jego mroczne strony wydobyte w sztuce młodopolskich dekadentów i kontrowersyjnych twórców awangardowych XX wieku.

Album „Sztuki piękne pod Tatrami” po raz pierwszy pokazuje pełny i obiektywny obraz Tatr w twórczości artystów ze wszystkich dziedzin sztuki do roku 1939. Podhale, które prezentuje Teresa Jabłońska – historyk sztuki i długoletnia dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego, jest spoiwem działań artystycznych silnie oddziałujących na życie zarówno ówczesnych jego mieszkańców, jak i samych artystów. Ponadczasowa twórczość Witkacego, przenikliwe malarstwo Aleksandra Kotsisa – czołowego przedstawiciela krakowskiego środowiska artystycznego XIX wieku czy impresjonistyczne pejzaże Leona Wyczółkowskiego – to wszystko dowodzi fenomenu regionu, który od lat inspiruje najwybitniejszych polskich twórców.
Większość dzieł reprodukowanych w albumie pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Główną oś narracji tworzą zaś prace pochodzące m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Teresa Jabłońska – specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze sztuką ludową, a w szczególności w stylu zakopiańskim. Jest autorką licznych opracowań naukowych, przez wiele lat była dyrektorką Muzeum Tatrzańskim.

Dwujęzyczny album „Sztuki piękne pod Tatrami” jest ukoronowaniem współpracy Tatrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Tatrzańskiego.
„Sztuki piękne pod Tatrami”
Autor: Teresa Jabłońska
Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
 

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.