Zakopane
Kultura
50 lat Bartusi
Autor: Piotr Korczak
Zapraszamy do obejrzenia relacji z koncertu galowego w ramach obchodów 50-lecia istnienia zespołu im. Bartusia Obrochty z Zakopanego. Zespół im. Bartusia Obrochty, zwany potocznie „Bartusiami” powstał we wrześniu 1965r. w Zakopanem. Działały tu wówczas tylko dwa zespoły góralskie: im. Klimka Bachledy oraz dziecięcy zespół regionalny przy Szkole Podstawowej nr 1 na Wilczniku.
Grupa młodzieży zwróciła się z pisemną prośbą do Tadeusza Sztromajera:
„My byli członkowie Zespołu Góralskiego na Wilczniku, którzy zostaliśmy zwolnieni z zespołu i obecnie nie mamy żadnych zajęć w wolnym czasie zwracamy się do Druha o zajecie się nami. Poznaliśmy Druha na obozie harcerskim, jako doskonałego organizatora i wielkiego przyjaciela młodzieży. Prosilibyśmy ,aby Druh założył Zespół młodzieżowy ,do którego moglibyśmy należeć my i inni, którzy chcą w przyjemny i pożyteczny sposób spędzać wolne chwile „
Podpisani: Elżbieta Cieślik, Zofia Jarosz, Anna Figus, Anna Ptak, Ewa Majka, Zofia Hebda, Danuta Styrczula, Lucyna Skupień, Helena Trzebunia, Władysława Bukowska, Ewa Majke, Władysława Jarosz, Janina Mrozek, Irena Sztromajer, Bożena Hebda, Józef Cieślik, Józef Chyc, Stanisław Chyc, Józef Gąsienica -Brzega ,Mieczysław Korda, Andrzej Kaleciak, Wojciech Gąsienica Gładczan, Stanisław Kaleciak, Andrzej Gąsienica Gładczan, Roman Hoły, Bolesław Kluś, Mieczysław Styrczula.
I tak z inicjatywy młodzieży i druha Tadeusza Sztomajera powstał zespół młodzieżowy który,w niedługim czasie od oficjalnego założenia, przyjął imię słynnego podhalańskiego muzykanta Bartłomieja Obrochty , zwanego popularnie „Bartusiem”.
Na początku swojej działalności patronat nad zespołem objął Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec w Zakopanem, sześć lat później Związek Podhalan O/Zakopane, od 1978 roku Tatrzańskie Towarzystwo Kulturalne, a od 1995 roku do dnia dzisiejszego ponownie Zakopiański Oddział ZP.
Przez trzydzieści lat ( 1965 do 1995 r.) Kierownikiem „Bartusi” był Druh Tadeusz Sztromajer, który w 1966 r .podczas kuligu do Roztoki powiedział do młodzieży :
„Stworzyliśmy Bartusiowi Obrochcie wspaniały żywy pomnik w postaci młodzieżowego zespołu góralskiego, ale czy ten pomnik będzie piękny i trwały, będzie zależało od Was i waszych następców”.
- Torebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...40 zł