PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Muzyka na Szczytach

Sobota, 19 września 2015 r.
Autor: Stowarzyszenie Karłowicza

Muzyka na SzczytachW poniedziałek 14 września gościliśmy wybitną śpiewaczkę Jadwigę Rappé oraz Kwartet Polski Deutsche Oper Berlin. "Wszystko co jest muzyką, jest pomiędzy nutami". Tym słowami Jadwiga Rappé rozpoczęła dyskusję w ramach Klubu Rozmów na Szczytach. Ta mająca na swoim koncie ponad 2 tysiące koncertów artystka opowiedziała nam o kulisach pracy nad utworem oraz interpretacją słowa. W dyskusji wziął udział również Tomasz Tomaszewski, koncertmistrz Kwartetu Polskiego Deutsche Oper Berlin, który od wielu lat współpracuje z Jadwigą Rappé, tworząc aranżacje dla jej utworów. Spotkanie prowadził dziennikarz Radiowej Dwójki Piotr Matwiejczuk.


Podczas wieczornego koncertu w Kościele św. Krzyża mogliśmy wysłuchać pieśni Richarda Straussa oraz Mieczysława Karłowicza, które zabrzmiały w interesującym, podkreślającym ich śpiewność opracowaniu na sekstet smyczkowy.

Wtorek, 15 września był dniem, w którym film zagościł na szczytach. W kinie Sokół odbyła się projekcja dzieła reżysera Kena Russella pt. Mahler, którą poprzedziła prelekcja znawcy twórczości Gustava Mahlera i całej epoki modernizmu, prof. dra hab. Marcina Gmysa, prowadzona przez dziennikarza Marcina Majchrowskiego. Dzięki kontrowersyjnemu brytyjskiemu reżyserowi wybraliśmy się w wizyjną podróż po życiu i twórczości autora Pieśni o Ziemi, gdzie zmyślenie nieustannie miesza się tu z prawdą, prowokacja przeplata z pogłębioną refleksją na temat sztuki i jej miejsca w naszym świecie.

16 września ponownie pojawiła się muzyka współczesna. "Współczesność w muzyce nie odnosi się do kryterium czasu, ale bardziej do wartości. Muzyka jest współczesna jeśli nas obchodzi"- powiedział Paweł Szymański w Klubie Rozmów na Szczytach. Obok kompozytora w dyskusji wzięli udział: Paweł Mykietyn, Gośka Ipshording oraz Kwartet DAF.

Koncert w  Kościele św. Krzyża wypełniony był ekspresyjnymi utworami, poczynając od Ody do Napoleona A. Schoenberga, w której w rolę recytatora wcielił się Adam Woronowicz, przez roziskrzone mikrotony w kompozycji Ładnienie Pawła Mykietyna, kończąc na dynamicznym Different Trains Steve'a Reicha. Ekspresjonizm został przełamany Langsamer Satz A. Weberna oraz tajemniczym Compartment 2, Car 7 Pawła Szymańskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.