Zakopane
Kultura
Trwa VII edycji festiwalu Muzyka na Szczytach
Autor: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza
Rozpoczęliśmy tradycyjnie, w samo południe Klubem Rozmów na Szczytach, w którym gościliśmy gwiazdy wieczornego koncertu: znakomitą izraelską klarnecistkę Shirley Brill, flecistę Łukasza Długosza oraz dyrygenta Michała Dworzyńskiego, który poprowadził w Kościele św. Krzyża orkiestrę Sinfonietta Cracovia. Moderator dyskusji Marcin Majchrowski pytał artystów o ich debiuty sceniczne, a także o celowość brania udziału w konkursach. Shirely Brill opowiedziała również o orkiestrze West-Eastern Divan Orchestra, w której gra, i która jest wyjątkowym projektem nie tylko muzycznym ale i politycznym, ponieważ tworzą ją zarówno Palestyńczycy, Irańczycy, Syryjczycy jak i Izraelczycy bez względu na swoje przekonania i wyznanie.
Bycie w takiej orkiestrze nie rozwiąże konfliktów i wszystkich problemów, ale zbuduje z pewnością przestrzeń do dialogu powiedziała Shirley Brill. Każdy z zaproszonych artystów odniósł się również do pytania czy preferuje wykonywanie utworów klasycznych czy współczesnych.
Wieczorową porą zabrzmiały utwory kompozytorów, których żadnemu melomanowi bliżej przedstawiać nie trzeba: Wolfgang Amadé Mozart, Gioacchino Rossini, Saverio Mercadante.
W niedzielę, podczas dyskusji w Domu pod Jedlami, z kwartetem Kwadrofonik oraz Barbarą Kingą Majewską rozmawiał redaktor radiowej Dwójki Piotr Matwiejczuk. Tematem rozmów było wykonawstwo muzyki współczesnej, a także wykorzystywanie niekonwencjonalnych technik wykonawczych takich jak pobudzanie drgań strun fortepianowych za pomocą żyłki wędkarskiej oraz sznurków. Wyjątkowość muzyki współczesnej polega na tym, że tworzona jest tu i teraz, i podejmuje tematy, które nas dotyczą.
„Perkusja nie jest perkusją, głos nie jest głosem, a fortepian fortepianem” - tak w największym skrócie można określić to, co usłyszeliśmy podczas wieczornego koncertu w Teatrze im. S. I. Witkiewicza. Było to niezwykłe przeżycie muzyczne, zdecydowanie odmienne od tego, do czego jesteśmy przyczajeni myśląc o wykorzystywaniu instrumentów muzycznych.
- Korale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm. 70 zł
- Torebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Portfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty 35 zł
- Trwa VII edycji festiwalu Muzyka na SzczytachAutor zdjęć: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowiczaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 1