Zakopane
Kultura
Album „Władysław Jarocki ” - spotkanie autorskie
Autor: Piotr Kyc
27 lipca w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki im.hr Władysława Jarockiego miała miejsce promocja albumu którego wydanie towarzyszy wystawie jaka jest eksponowana w galerii do końca wakacji. O albumie, artyście, Harendzie i góralach opowiadali : Zofia Weiss-Nowina Konopka - autorka publikacji i Krzysztof Trebunia Tutka - wnuk portretowanego wielokrotnie przez Jarockiego słynnego dudziarza Mroza z Poronin. Nie zabrakło dobrej góralskiej muzyki. Całość prowadziła dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Zadziorko. Podczas spotkania można było zakupić album 50% taniej.
Władysław Jarocki ( materiały organizatorów wystawy)
Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, animator ruchu artystycznego, wielki propagator sztuki polskiej poza granicami kraju, malarz o ogromnej pasji, oddany sprawie sztuki i sprawie ojczyzny.
Jego wczesna twórczość szukająca inspiracji na pograniczach ukraińsko – rosyjskich, w okolicach Charkowa i Krymu oraz nieco dalej w Gruzji i na Kaukazie, nabrała pełni malarskiej brawury w czasie wieloletnich plenerów, głównie zimowych, na Huculszczyźnie. Od około 1909 roku zaczęły się one stopniowo przenikać się ze światem górali tatrzańskich malowanych w Poroninie i jego okolicach, a później aż do schyłku życia na Harendzie w Zakopanem.
Malarstwo Władysława Jarockiego wpisane całą swą istotą w epokę Młodej Polski realizuje te postulaty, które były w opozycji do dekadenckiej i naznaczonej chorobliwością aury kończącego się XIX wieku. Jarocki staje wyraźnie po stronie afirmacji i heroizacji życia podejmując próbę rekonstrukcji naszej narodowej tożsamości na bazie autentyzmu i pierwotnej, nieunicestwionej cywilizacją oryginalności ludu. Jego obrazy, zwłaszcza te wcześniejsze, porywają siłą młodzieńczej fascynacji i całkowitym zapamiętaniem się artysty w malarstwie, uwodzą słonecznym blaskiem i wysmakowanymi tonacjami barwnymi.
Wystawa wprowadza nas w świat artysty nie tylko przez sztukę, ale również rekwizyty z jego pracowni i przedmioty, które otaczały go w życiu codziennym, a przechowane zostały staraniem rodziny i Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Wystawa prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie jest pierwszym od ćwierćwiecza znaczącym przeglądem twórczości Władysława Jarockiego, uzupełniona barwnym wydawnictwem dopowiadającym te historie i prezentującym te dzieła sztuki, które być może już bezpowrotnie zostały pochłonięte przez czas i historię. Prawie cała bowiem bogata wczesna twórczość artysty zaginęła w burzach dziejowych rozgrywających się na Kresach Wschodnich, zaś w okresie wielkich sukcesów międzynarodowych znakomite obrazy artysty rozeszły się do muzealnych kolekcji w Rzymie, Wiedniu, Paryżu, Berlinie, Pradze i w Stanach Zjednoczonych. Trafiły również do kolekcji prywatnych. W 1908 roku pisano w jednej z austriackich krytyk prasowych o wystawie Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w Wiedniu, w której brał udział również Władysław Jarocki, iż jest w tej wystawie coś, „co wprawia w wibracyę ospałe nerwy Wiedeńczyków”. Wyrażamy nadzieję, iż obecna wystawa poruszy również zakopiańczyków, krakowian i wszystkich przybyszów z bliskich i dalekich stron.
Zofia Weiss - kurator wystawy
- „Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł
- Spinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Album „Władysław Jarocki ” - spotkanie autorskieAutor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 79