Zakopane
Kultura
„Góry moje góry mnie tęskno za wami” podczas 47.MFFZG
Autor: Maciej Stasiński
Zespół Góralski Zornica z Zakopanego zakończył nagrywanie wybranych góralskich śpiewek zebranych przez Zofię i Witolda Paryskich w latach 1935-1944. Nagranie było możliwe dzięki współpracy Fundacji im. Paryskich z Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Promocja płyty zatytułowanej „Góry moje góry mnie tęskno za wami” nastąpi podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
„Współczesne pokolenie młodych górali może jedynie wyobrazić sobie, jak niegdyś piękne tatrzańskie hale tętniły życiem. Płyta „Góry moje góry mnie tęskno za wami” może przywołać namiastkę dawnego żywobycia górali w Tatrach” – powiedział inicjator projektu, szef Fundacji im. Zofii i Witolda Paryskich Marcin Guzik.
Na płycie znalazło się 27 nagrań śpiewek góralskich wykonanych przez członków zespołu Zornica pod wodzą Szymona Bafii. Nagranie wzbogacił dźwięk instrumentów pasterskich: dud podhalańskich, piszczałki wielkopostnej czy dwojnicy.
Wydanie ozdobią ilustracje wykonane przez dzieci, wyłonione podczas konkursu plastycznego "Na hali - codzienne życie górali". Wystawę prac będzie można podziwiać podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Projekt „Śpiewki góralskie dla dzieci i młodzieży” jest realizowany przez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Zakopane.
Zespół Góralski Zornica działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem od 1988 roku. Zespół został założony przez znanego podhalańskiego artystę i sportowca Jana Fudalę. „Zornica” prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie oraz prezentuje grę na instrumentach pasterskich.
Zespół skupia uzdolnione góralskie dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat pochodzącą z Zakopanego i okolic. Obecnie w „Zornicy” w trzech grupach tańczy i śpiewa blisko 70 młodych góralek i górali.
Oprócz pracy artystycznej, zespół działa wychowawczo na młodych górali, dając im urozmaicenie czasu wolnego rozmiłowując jednocześnie w rodzimej kulturze regionalnej. Poprzez prace w zespole dzieci poznają nie tylko taniec i muzykę góralską, ale i odchodzącą gwarę, dawne obyczaje i tradycje. Zespół daje również możliwość poznawania innych krajów, kultur, narodów - ich życia i obyczajów.
Od 2007 roku kierownikiem i choreografem zespołu jest regionalista, artysta lutnik, budowniczy instrumentów pasterskich, dziennikarz Szymon Bafia, który przy Zornicy założył szkółkę dudziarską. Swoją wiedzę o grze na dudach podhalańskich Szymon przekazuje następnemu pokoleniu. „Zornica” w swoim repertuarze ma wile programów tematycznych jak np. „Przy szlaku na Giewont”, „Polewacka”, „Fakły”, „Śmierztecka”, „Przy sianie”.
Ważniejsze osiągnięcia Zornicy z ostatnich lat: 1-sze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2011r. i 2014r oraz główna nagroda tego festiwalu „Baszta” dla kierownika zespołu Szymona Bafii. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” 2012r. 1-sze miejsce śpiew pasterski oraz 1-sze miejsce za grę na dudach podhalańskich. Jesień Tatrzańska 2011 r. 1-sz miejsce śpiew pasterski. „Przednówek w Polanach” 1-sze miejsce śpiew pasterski w 2012 r. oraz 1-sze miejsce za grę na dudach podhalańskich w 2010, 2012 i 2015 r. Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Złote Kierpce” w Zakopanem – 1-sze miejsca w 2014r. i 2015r. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu – 1-sze miejsce w 2014r. za grę na dudach. Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej – 1-sze miejsce w 2015r.
W nagraniu uczestniczyli:
Anna Zubek 14 lat
Martyna Galica 15 lat
Natalia Guziak 15 lat
Patrycja Gał 14 lat
Joanna Topór-Orawiec 15 lat
Karolina Topór-Orawiec 14 lat
Paulina Węgrzyniak 15 lat
Anna Łabunowicz 17 lat
Dorota Stachoń 14 lat
Daniel Strama 16 lat
Jakub Kluś 17 lat
Szymon Kluś 16 lat
Michał Pawlikowski 17 lat
Roman Obrochta 16 lat
Jan Loley 16 lat
Piotr Zubek 13 lat
Klemens Hubicki 15 lat
Klemens Siatkowski 17 lat
- Korale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm. 70 zł
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- „Góry moje góry mnie tęskno za wami” podczas 47.MFFZGAutor zdjęć: Archiwum zespołuobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 4