Zakopane
Kultura
„III Międzynarodowego Trienale Drzeworytu”
Autor: Adam Kitkowski
Ciepły, letni wieczór 8 lipca b.r. zachęcał do wyjścia na zakopiańskie wernisaże. Tego dnia można było uczestniczyć w otwarciu wystawy „III Międzynarodowego Trienale Drzeworytu w Zakopanem” oraz w otwarciu wystawy poświęconej Władysławowi Jarockiemu. Ta pierwsza miała miejsce w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej przy ulicy Kasprusie 35a. W hallu centrum zaprezentowano ponad 150 prac drzeworytniczych uczniów szkół artystycznych z kilku krajów Europy, np. Słowacji, Białorusi, Słowenii, Rosji, Polski, a nawet odległych Indii.
Jest to wynik konkursu, który został rozstrzygnięty w grudniu ubiegłego roku. W tym czasie wystawiono wszystkie prace w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenera w Zakopanem. Kuratorem wystawy był Marek Król-Józaga. Z kolei wiosną bieżącego roku dzieła drzeworytnicze młodych artystów mogli obejrzeć mieszkańcy Krosna i Tarnowa.
Wernisaż otworzyła dyrektorka ZCE, Małgorzata Bachleda-Szeliga, która przywitała przybyłych gości i podziękowała dyrekcji Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenera za udostępnienie wystawy. Dyrektorka nie omieszkała zaprosić zebranych na kolejne wydarzenia organizowane w Zakopiańskim Centrum Edukacji. Tego dnia, wśród zwiedzających wystawę byli, m. in. Grzegorz Juźkiewicz – przewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Stanisław Majerczyk – radny Rady Miasta Zakopanego, Marek Trzaskoś – komendant straży miejskiej.
Następnie głos zabrał nauczyciel i kierownik warsztatów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenera, Janusz Jędrzejowski:
- Drzeworyt jest jedną z najstarszych technik artystycznych. Tą techniką posługiwano się m.in. w antyku, średniowieczu, modernizmie – powiedział pedagog.
- Dzisiaj drzeworyt przeżywa swój renesans i jest to w zasadzie linoryt, bo łatwiej o materiał, i nieco łatwiej wykonać twórczą pracę. Dla drzeworytnika trudniejsze do obróbki jest drewno. Od dziewięciu lat nasza szkoła organizuje międzynarodowy konkurs dzreworytu. Pomysłodawcą takiej artystycznej imprezy był Marek Król- Józaga, wicedyrektor naszej szkoły. Dzisiaj macie Państwo okazję obejrzeć ciekawe prace młodych artystów z kilku krajów – dodał zakopiański rzeźbiarz.
Natomiast kurator wystawy, Adam Kitkowski przypomniał historię powstawania szkół artystycznych w Zakopanem, opowiedział o rzeżbach figuralnych (ubarwiają wystawę drzeworytu), wykonanych jako prace dyplomowe pod kierunkiem nauczyciela rzeźby, Andrzeja Mrowcy. Artystyczne spotkanie uświetniła wiolonczelistka z Łodzi – Agnieszka Szymańska, której towarzyszył na gitarze Paweł Lange. Wśród przybyłych na wernisaż gości był również Iwan Koziupa z Ukrainy. Akompaniując sobie na gitarze, zaśpiewał kilka ukraińskich dumek, za co otrzymał duże brawa.
Wystawę drzeworytu w ZCE można oglądać codzienie do 30 sierpnia 2015 roku (także w niedziele i święta) od godziny 8.00 do 20.00, wstęp wolny.
- Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 55 zł
- Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 85 zł
- Torebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- „III Międzynarodowego Trienale Drzeworytu”Autor zdjęć: Adam Kitkowskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 10