Zakopane
Kultura
Wystawa Władysława Jarockiego
Piątek, 10 lipca 2015 r.
Autor: Justyna Watycha
Autor: Justyna Watycha
W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbyła się wystawa malarstwa Władysława Jarockiego. Wystawa jest pierwszą od 25 lat przeglądem twórczości artysty. Zrealizowana został m.in. dzięki Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, gdzie znajduje się galeria Władysława Jarockiego. O Władysławie Jarockim pisze kurator wystawy, Zofia Weiss...
Władysław Jarocki
Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, animator ruchu artystycznego, wielki propagator sztuki polskiej poza granicami kraju, malarz o ogromnej pasji, oddany sprawie sztuki i sprawie ojczyzny.
Jego wczesna twórczość szukająca inspiracji na pograniczach ukraińsko – rosyjskich, w okolicach Charkowa i Krymu oraz nieco dalej w Gruzji i na Kaukazie, nabrała pełni malarskiej brawury w czasie wieloletnich plenerów, głównie zimowych, na Huculszczyźnie. Od około 1909 roku zaczęły się one stopniowo przenikać się ze światem górali tatrzańskich malowanych w Poroninie i jego okolicach, a później aż do schyłku życia na Harendzie w Zakopanem.
Malarstwo Władysława Jarockiego wpisane całą swą istotą w epokę Młodej Polski realizuje te postulaty, które były w opozycji do dekadenckiej i naznaczonej chorobliwością aury kończącego się XIX wieku. Jarocki staje wyraźnie po stronie afirmacji i heroizacji życia podejmując próbę rekonstrukcji naszej narodowej tożsamości na bazie autentyzmu i pierwotnej, nieunicestwionej cywilizacją oryginalności ludu. Jego obrazy, zwłaszcza te wcześniejsze, porywają siłą młodzieńczej fascynacji i całkowitym zapamiętaniem się artysty w malarstwie, uwodzą słonecznym blaskiem i wysmakowanymi tonacjami barwnymi.
Wystawa wprowadza nas w świat artysty nie tylko przez sztukę, ale również rekwizyty z jego pracowni i przedmioty, które otaczały go w życiu codziennym, a przechowane zostały staraniem rodziny i Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.
Wystawa prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie jest pierwszym od ćwierćwiecza znaczącym przeglądem twórczości Władysława Jarockiego, uzupełniona barwnym wydawnictwem dopowiadającym te historie i prezentującym te dzieła sztuki, które być może już bezpowrotnie zostały pochłonięte przez czas i historię. Prawie cała bowiem bogata wczesna twórczość artysty zaginęła w burzach dziejowych rozgrywających się na Kresach Wschodnich, zaś w okresie wielkich sukcesów międzynarodowych znakomite obrazy artysty rozeszły się do muzealnych kolekcji w Rzymie, Wiedniu, Paryżu, Berlinie, Pradze i w Stanach Zjednoczonych. Trafiły również do kolekcji prywatnych. W 1908 roku pisano w jednej z austriackich krytyk prasowych o wystawie Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w Wiedniu, w której brał udział również Władysław Jarocki, iż jest w tej wystawie coś, „co wprawia w wibracyę ospałe nerwy Wiedeńczyków”.
Wyrażamy nadzieję, iż obecna wystawa poruszy również zakopiańczyków, krakowian i wszystkich przybyszów z bliskich i dalekich stron.
Zobacz w naszym sklepie:
- Bransoletka "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm. 50 zł
- Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Spinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm. 350 zł
Galerie zdjęć:
Zobacz także: