Zakopane
Kultura
Już w grudniu na scenie teatru Witkacego nowa sztuka o zbójnikach
Autor: Tomasz Krzyżanowski
Zupełny przypadek sprawił, że w roku 2003 u jednego z nieżyjących już słynnych malarzy krakowskich znaleziono niepozorną szara teczkę z kilkudziesięcioma rycinami. Kiedy zajrzano do jej wnętrza, okazało się, że zawiera ona kilkadziesiąt dotąd zupełnie nieznanych rysunków o tematyce tatrzańskiej, z przełomu XVIII i XIX wieku. Ich twórcą był Ignatz Goertler de Blumenfeld, pierwszy leśniczy w czasie zaborów, zarządzający lasami tatrzańskimi. Rysunki leśniczego Ignatza Goertlera de Blumenfeld okazały się sensacją wśród znawców tematyki tatrzańskiej.
Największe zainteresowanie wzbudziła rycina przedstawiająca bandę zbójników i dezerterów, którzy 15 lipca 1809 roku, biesiadowali na polanie pod Siwą Skałą (dzisiaj Siwiańskie Turnie). Dziś wiemy, że harnasiem tej zbójeckiej szajki był pochodzący z Zakopanego Stanisław Kubin.
Właśnie te autentyczne zdarzenia z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego stulecia uwiecznione w pracach Blumenfelda posłużyły do przypomnienia współczesnym historii zbójeckiej familii. Tomasz Krzyżanowski, leśnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego, który miał to szczęście, że był pierwszą osobą, która miała w ręku odnalezioną teczkę z grafikami, napisał sztukę, czyniąc jej bohaterami Stanisława Kubina i jego kompanów. Akcja „Gombicy Staska Kubina”, bo taki tytuł nosi dramat, obejmuje kilka miesięcy 1809 roku, w których splot zdarzeń sprawił, że losy samego austriackiego urzędnika oraz ściganych przez niego zbójników znalazły swój finał podczas potyczki na tatrzańskiej polanie pod Siwą Skałą. Większość akcji, zawartej w trzech aktach sztuki, obejmuje autentyczne wydarzenia, z prawdziwymi postaciami – harnasiem Staszkiem Kubinem czy dezerterem Wincentym Bachledą i innymi, wymienionymi z imienia i nazwiska członkami zbójeckiej watahy. Autor użył do napisania dialogów w „Gombicy Staska Kubina”, autentycznej gwary górali z obu stron Tatr, z jej dziewiętnastowiecznym rodowodem i słownictwem oraz ubrał postaci dramatu w obowiązujące wówczas stroje.
Sztuka okazała się na tyle obiecująca, że Andrzej Dziuk, dyrektor zakopiańskiego Teatru "Witkacego” szybko zdecydował się na jej wystawienie. Premiera przewidziana jest na grudzień br. a na scenie słynnego zakopiańskiego teatru mają spotkać się zawodowi aktorzy i góralscy amatorzy. Reżyserem jest Rafał Kosecki z Krakowa.
Jak już wspomniano, część obsady scenicznej będzie obsadzona przez aktorów zawodowych. Do zagrania ról zbójników, gazdów i leśnych realizatorzy chcą zaangażować rodowitych górali z Podhala, którym posługiwanie się podhalańską gwarą nie stwarza problemów.
Przesłuchania do ról odbędą się w poniedziałek, 29 czerwca w Bukowinie Tatrzańskiej w godzinach 15-22 (świetlica BCK Dom Ludowy, ul. Kościuszki 87) i we wtorek 30 czerwca w godzinach 10 - 20 w Nowym Targu (Miejski Ośrodek Kultury, Al. Tysiąclecia 37, sala Związku Podhalan)
Wszyscy, którzy chcą spróbować swoich sił na scenie teatru mogą kierować uwagi i zapytania pod adresem e-mail: zbojnikstaszek@gmail.com
- Okładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm. 30 zł
- Falkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm. 170 zł
- Portfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny 35 zł