PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wspomnienie doktora Galicy

Poniedziałek, 25 maja 2015 r.
Autor: Małgorzta Wonuczka Wnuk

Wspomnienie doktora GalicyKolejne posiady w Białej Izbie Związku Podhalan poświęcone były zmarłemu przed pięcioma laty doktorowi Wincentemu Galicy. (1916-2010). Postać doktora Galicy, Honorowego Członka Związku Podhalan przypomniał doktor Józef Janczy, lekarz przez wiele lat związany z Zakopanem i rodziną państwa Galiców, wieloletni naczelnik TOPR. Prelegent nazwał doktora Wincentego Galicę „Strażnikiem Pamięci Narodowej”.


Był doktor Galica m.in.  zawodnikiem T.S.Wisła, szybownikiem , członkiem zespołu teatralnego Anieli Orawiec Stasińskiej, spadochroniarzem, społecznikiem.

Po ukończeniu szkoły powszechnej w Poroninie i Liceum Ogólnokształcącego im.Oswalda Balzera w Zakopanem (matura 1938) w 1939 roku został dowódcą plutonu, był ranny, trafił do niewoli rosyjskiej, skąd udało mu się uciec. Członek ZWZ pseud.”Pokrzyk”. Więzień obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Mauthausen i Sachsenhausen. Poddawany pseudomedycznym eksperymentom.
Studiował na wydziale lekarskim UJ (AM), pracował m.in. w Instytucie Onkologii w Krakowie. W 1955 roku zrobił specjalizację z radiologii i chorób wewnętrznych. Od roku 1977 pracował już w Zakopanem. Autor  publikacji naukowych.

Współzałożyciel Związku Podhalan, wiceprezes Zarządu Głównego, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Orkanowskiego, radny Miejskiej Rady Narodowej (1973-77), korespondent „Tatrzańskiego Orła”, członek kolegium redakcyjnego „Podhalanki”.

Z jego inicjatywy do Polski zostały sprowadzone prochy generałowej Heleny Sikorskiej oraz prochy gen.Andrzeja Galicy. Wspólnie z Jerzym Waldorffem czynił starania o wykupienie willi „Atma”, co nastąpiło 27 maja 1973 roku.
Był także inicjatorem i współorganizatorem sprowadzenia prochów Kazimierza Przerwy-Tetmajera do Ludźmierza.

Sfinansował i wybudował nagrobek Jadwigi Smereczyńskiej – matki Władysława Orkana.Próbował ocalić „Palace”, katownię Podhala, gdzie stworzył Muzeum Walki i Męczeństwa. Był laureatem Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane i Honorowym Obywatelem Miasta Zakopanego,

W posiadach uczestniczyły córki doktora Wincentego Galicy oraz wnuczka, a także licznie przybyli goście, m.in. poseł na sejm RP Andrzej Gut-Mostowy, burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, naczelnik wydziału kultury Joanna Staszak.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.