Zakopane
Kultura
XX Konkurs Poezji i Gawęd Podhala na Cyrhli
Autor: Piotr Kyc
Fragmentem wiersza „Miłuje Podhole” Andrzeja Skupnia-Florka w wykonaniu Romana Obrochty, absolwenta Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, rozpoczął się Jubileuszowy XX Konkurs Poezji i Gawęd Podhala. Organizowany corocznie Konkurs Poezji i Gawęd Podhala to dzień, w którym trzy pokolenia Cyrhli jednoczy umiłowanie tradycji, gwary i kultury Podhala. 30 kwietnia 1996 roku po raz pierwszy odbył się, z inicjatywy Księdza Proboszcza Zdzisława Minoty, pani mgr Teresy Skowronek i pani mgr Krystyny Tybor, I Konkurs Poezji i Gawęd Podhala. Pierwszy konkurs miał skromną oprawę, kilku uczestników. Nikt wtedy nie przypuszczał, że już wkrótce stanie się coroczną uroczystością szkoły i środowiska Cyrhli.
VII konkurs w 2002 roku wprowadził nową formułę: oprócz przesłuchań konkursowych, urozmaiconych występami Szkolnego Zespołu Góralskiego „ Małe Janosiki” , odbywały się zabawy i konkursy zręcznościowe oraz konkurs znajomości gwary góralskiej przez dzieci. W zabawach i konkursach towarzyszących brali udział uczniowie wraz z rodzicami i dziadkami. Uroczystość zakończyła degustacja moskoli i kwaśnicy. I w takiej formie konkurs przebiega do dnia dzisiejszego.
Od tego też czasu konkurs postrzegany jest jako Dzień Góralski na Cyrhli. Szkoła się stara, aby w każdym roku towarzyszyła konkursowi myśl przewodnia, temat realizowany w ramach działań wychowawczych szkoły. W ten sposób przekazywana jest uczniom wiedza o ich Małej Ojczyźnie, o wybitnych postaciach regionu i środowiska lokalnego. W tej też konwencji przygotowywana jest cała oprawa konkursu, szczególnie scenografia.
Z okazji Jubileuszu część artystyczną przygotowali Rodzice i absolwenci szkoły pod kierunkiem p. mgr Marii Łukaszczyk. Przedstawienie „ O Zwyrtale Muzykancie” nagrodzono gromkimi brawami.
Na szkolnej uroczystości szkoła gościła dwie uznane poetki: p. Antoninę Łacek i p. Teresę Bachledę – Kominek. Każda z Pań podzieliła się osobistymi wrażeniami z konkursu i jednocześnie zarecytowały przygotowane przez siebie wiersze.
Autor : SP nr 7 w Zakopanem
- Bransoletka "Z pirytem"
Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
50 zł - Zbójnickie czako
Zbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
950 zł - Falkon szklany I
Falkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
120 zł