Zakopane
Kultura
BETLEJEMSKA ZORNICA
Autor: Maciej Stasiński
W piątek 23 stycznia w Sanktuarium Matki Bożej na zakopiańskiej Olczy odbył się II Podhalański Przegląd Grup Kolędniczych <BETLEJEMSKA ZORNICA> organizowanego przez TCKiS „Jutrzenka”. Przegląd stanowi eliminacje do ogólnopolskich konkursów grup kolędniczych: Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu i Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej. W serwisie Watra protokół z posiedzenia komisji artystycznej oraz obszerna foto-relacja...
Komisja artystyczna w składzie:
1. przewodniczący etnograf mgr Benedykt Kafel z MCK SOKÓL w Nowym Sączu
2. etnograf mgr Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
3. regionalista, leśnik, przewodnik tatrzański dr inż. Wojciech Gąsienica – Byrcyn
4. sekretarz jury, regionalista i animator kultury w ziemi Sądeckiej Andrzej Mliczek.
Po obejrzeniu i wnikliwej ocenie dziewięciu dziecięcych, młodzieżowych i odrosłych grup kolędniczych z Podhala, komisja artystyczna postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix, ceramiczną statuetkę „Betlejemska Zornica” grupie kolędniczej z zespołu Zornica z Zakopanego - kategoria dorosła, oraz nagrody w postaci: 400 zł, dwie czapki „fijokierki”, torba juhaska oraz książka TPN.
Pierwsze miejsce w kategorii dziecięcej, nagrodę 300 zł, koszula góralska, album „Tatry” otrzymała grupa kolędnicza z zespołu Zornica z Zakopanego
Dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody rzeczowe – czapki „fijokierki”, zbiór śpiewek góralskich otrzymały grupy z zespołów:
Ździarnaczek ze Zdziaru
Zyngierki z Maruszyny
Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody – czapki „fijokierki” album „Świat zwierząt” otrzymały zespoły:
Mali Szaflarzanie z Szaflar
Mali Bystrzanie z Nowego Bystrego
Specjalne wyróżnienie za walory artystyczne widowiska Bożonarodzeniowego oraz nagrody w postaci: Śpiewnik Karpacki i gra edukacyjna TPN jury przyznało zespołowi Mali Śwarni z Nowego Targu.
W kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce oraz nagrody rzeczowe – czapka „fijokierka”, gra edukacyjna TPN oraz książka TPN jury przyznało grupie kolędniczej z zespołu Giewont z Olczy.
Wyróżnienie w tej kategorii oraz nagrody w postacie: Śpiewnik górali polskich, książka TPN komisja przyznała grupie kolędniczej z zespołu Siumni z Chochołowa.
Komisja artystyczna stwierdziła, że organizowanie przeglądu kolędniczego na Podhalu, stanowiącego eliminacje do dwóch przeglądów ogólnopolskich jest bardzo potrzebne. „Tradycyjne kolędnicze odwiedziny niegdyś na Skalnym Podhalu bardzo żywe, współcześnie to rzadkość dlatego ważne jest podtrzymywanie, krzewienie i uczenie młodego pokolenia poprawności wykonywania tych przedstawień. W okolicach Zakopanego najbardziej popularne były przedstawienia kolędnicze z dziadem. Na Podhalu chodzono również z szopką, gwiazdą, capem. Popularne zwłaszcza w okolicach Nowego Targu były tak zwane Herody – czyli widowiska kolędnicze, w których główną rolę odgrywał biblijny król Herod” – mówił przewodniczący jury, etnograf Benedykt Kafel. „Kolędnicy to orędownicy szczęścia i pomyślności, dlatego ważny jest gest sypania owsem i winszowanie gospodarzom” – dodał.
Etnograf Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego zwróciła uwagę, na dbałość o typowe dla kolędników, niepowtarzalne stroje i rekwizyty. „W przedstawieniach kolędniczych, równie ważna co czystość gwary czy śpiew jest gra aktorska. Kolędnicy, aby przypodobać się widzom niejednokrotnie odgrywali komiczne sceny z udziałem dziada nazywanego też psem” – mówiła etnograf z Muzeum Tatrzańskiego.
Leśnik i regionalista Wojciech Gąsienica – Byrcyn wspominał czasy swojego dzieciństwa, kiedy z kolegami chodził z szopką w kolędnicze odwiedziny. „Choć tradycja odwiedzin kolędniczych jest u nas żywa, ważne jest, aby była przekazywana w swojej najdawniejszej formie” – mówił i dziękował grupom i instruktorom zespołów za podjęcie tematyki kolędniczej.
Organizatorami imprezy są: Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem we współpracy z Sanktuarium na Olczy, Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Biurem Promocji Zakopanego i Starostwem Tatrzańskim.
Do udziału w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej została nominowana grupa kolędnicza dorosła z zespołu Zornica z Zakopanego.
Do udziału w Pastuszkowym Kolędowaniu zostały nominowane grupy:
Dziecięca z zespołu Zornica z Zakopanego
Młodzieżowa z zespołu Giewont z Olczy
- Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Falkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm. 170 zł
- Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 50 zł