Zakopane
Kultura
Zakopane ma swój reprezentacyjny zespół góralski
Autor: Szymon Zatorski UMZ
Biuro Promocja Zakopanego podpisało umowę o współpracy i objęło patronatem Parafialny Regionalny Zespołem „Giewont”, działający przy parafii Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. - Rok temu podczas 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zadeklarowałem publicznie, że taki zespół powstanie – przypominał Andrzej Kawecki, dyrektor Biura Promocji Zakopanego. - Po wielu rozmowach postanowiliśmy, że nie będziemy tworzyć nowego zespołu , bo ten zespół już funkcjonuje. Należy go tylko wesprzeć finansowo, technicznie, logistycznie. Mamy wspaniałe fundamenty do tworzenia zespołu wielopokoleniowego, który będzie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w kolejnych latach.
Potrzeba promowania miasta poprzez działalność takiego, zarysowała się już kilka lat temu. Podpisanie umowy było również efektem realizacji zapisów Strategii promocji i budowy marki Zakopane, które wskazują na to, że tańce, śpiew, muzyka, barwne ubiory, tradycyjne obrzędy, a więc wszystko to, co składa się na kulturę górali podhalańskich, są jednym z najważniejszych motywów przyjazdów turystów do Zakopanego i pod Tatry. Biuro Promocji co roku wspierać będzie zespół kwota nie mniejszą niż 100 tysięcy złotych.
- Jest to ogromny zaszczyt , że to właśnie nasz zespół będzie reprezentował miasto Zakopane – mówi Maria Frączysta, kierownik „Giewontu”. - Postaramy się nie zawieść. Będziemy uczestniczyć w życiu kulturalnym naszego miasta i krzewić naszą tradycję, naszą kulturę i nasze podhalańskie dziedzictwo.
- Cieszę się, że w końcu doszło do podpisania tej umowy – powiedział burmistrz Janusz Majcher. - Jestem przekonany, że współpraca zespołów regionalnych z miastem będzie się rozwijać . Dzisiaj mamy ich bardzo mało . W mojej młodości zespołów tych była wiele, niemal przy każdej szkole coś się działo. Dlatego teraz trzeba o nie szczególnie dbać. I ta dbałość znajduje wyraz w podpisanej umowie.
Parafialny Regionalny Zespół Giewont został założony w 1981 r. przy Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy przez ks. Jana Kowalika. Przez 30 lat istnienia Zespołu występowało w nim przeszło 650 osób. Zespół w programie swoich występów posiada min. Śmiestecke, Ozwijacke, Wesele Góralskie, Jasełka. „Giewont” występował w wielu miejscach w kraju i zagranicą. Celem jego istnienia jest zachowanie, muzyki, formy tanecznej, śpiewu, strojów oraz obrzędów góralskich w najczystszej, dawnej formie, prezentując kulturę duchową i materialną skalnego Podhala. Obecnie w działania zespołu zaangażowanych jest 120 osób – dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm 30 zł
- Falkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm. 170 zł
- Sakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy 40 zł
- Zakopane ma swój reprezentacyjny zespół góralskiAutor zdjęć: Szymon Zatorski UMZobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 1