Zakopane
Kultura
Sukces „Clarissimy” w Zakopanem!
Autor: Regina Watycha
Mocny, gęsty tekst Justyny Bargielskiej, doskonała gra Aleksandry Justy i pianisty Marka Brachy – światowa prapremiera spektaklu „Clarissima” w Teatrze Witkacego w Zakopanem stała się wydarzeniem 6. Festiwalu Muzyka na Szczytach. Sztuka dwukrotnej laureatki Nagrody Literackiej Gdynia i finalistki Nike, inspirowana biografią Clary Schumann, żony słynnego kompozytora, w reżyserii Tomasza Cyza, to wyjątkowo poruszająca opowieść o wielowarstwowości życia.
Choć Justyna Bargielska obficie korzystała z wątków biograficznych Clary Schumann, to spektakl nie jest historyczną relacją. Ukazuje wyjątkową kobietę, w wyjątkowym momencie życia. Clara ma 37 lat, siedmioro dzieci, jest koncertująca pianistką, matką, żoną… Czeka na spotkanie z mężem, którego nie widziała ponad dwa lata i który przebywa w sanatorium dla umysłowo chorych. W noc przed spotkaniem robi rachunek życia i próbuje odpowiedzieć sobie na wiele pytań: dlaczego tak długo jej do męża nie wpuszczano, dlaczego on zwariował, a ona nie, czy możliwe jest życie po śmierci Roberta…
– Bałam się tej Clary i że napiszę albo coś „bargielskiego”, albo coś zupełnie pozbawione mojego stylu – mówiła przed premierą Justyna Bargielska, która po raz pierwszy zmierzyła się z formą teatralną. – To była bardzo trudna praca, ale udało mi się połączyć język współczesny z wymogami postaci.
Autorka i pozostali twórcy spektaklu, przed prapremierą spotkali się z publicznością w Klubie rozmów na szczytach w Domu pod Jedlami.
– Postać Clary Schumann prowokuje rozmowy na wiele tematów – powiedział reżyser spektaklu, publicysta, eseista Tomasz Cyz. – Burzliwe losy, dzieciństwo zdominowane przez ojca, sztukę, skomplikowany ślub z Robertem, ucieczka, sąd, potem małżeńskie napięcia między dwoma muzykami…
W rolę Clary genialnie wcieliła się wybitna aktorka filmowa i teatralna, gwiazda Teatru Narodowego w Warszawie – Aleksandra Justa. – Rozmowa z samym sobą na scenie, to karkołomne zadanie, ale tekst Justyny Bargielskiej jest soczysty, gęsty, niesamowicie teatralny – przyznała aktorka. I taka była jej gra. Stworzyła pełnokrwistą postać, z którą widz jest od początku do końca. Jej Clara, to kobieta nieprzeciętna, zarazem uniwersalna.
„Clarissima” nie jest typowym monodramem, a raczej sztuką na aktora i pianistę. Za Roberta Schumanna przemawia w tym spektaklu jego muzyka w znakomitym wykonaniu Marka Brachy, pianisty młodego pokolenia, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Royal College of Music w Londynie.
Przedstawienie robi kolosalne wrażenie, a kilka kulminacyjnych momentów, mocno zapada w głowę. „Mieliśmy dwa wielkie fortepiany, ale zbyt cienkie ściany żeby na nich razem grać” – jedne z wielu ważkich słów „Clarissimy” Bargielskiej to boleśnie prawdziwa metafora związku artystów.
Oszczędna scenografia Marty Kozery, gra świateł, piękne, modowe kostiumy Ilony Majer i Rafała Michalaka – idealnie dopełniły całości. W roli Dziecka wystąpiła w spektaklu Bogna Cyz.
Światową prapremierę „Clarissimy” w Zakopanem publiczność przyjęła mocnymi, długimi brawami.
Na zdjęciach: Aleksandra Justa i Marek Bracha/ Fot. Mateusz Skwarczek i Piotr Korczak
Bilety dostępne są w:
Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11
W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.
***
6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!
Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.
Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.
Program oraz informacje o festiwalu:
www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach
Biuro Prasowe "Muzyka na Szczytach"
Ada Ginał-Zwolińska
m. +48 666 830 880
media@karlowicz.org
- Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...40 zł
- Portfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty 35 zł
- Ludowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Sukces „Clarissimy” w Zakopanem!Autor zdjęć: Piotr Korczak i Mateusz Skwarczekobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 13