Zakopane
Kultura
MUZEUM TATRZAŃSKIE W ZAKOPANEM - WRZESIEŃ 2014
Autor: Wojciech Szatkowski
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego przygotowało na jesień dla turystów i zakopiańczyków bardzo ciekawą ofertę. Zapraszamy Państwa serdecznie we wrześniu na wystawy w filiach Muzeum, ostatni w tym sezonie wieczór czwartkowy z Muzeum Tatrzańskim, spotkania górskie „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” i inne wydarzenia. Szkoły zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w zakresie zajęć „Bonu Kultury” i lekcji muzealnych. Szczegóły na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl
WYDARZENIA:
4 września (czwartek), godz.16:00 – wernisaż wystawy Proces. Rzecz o odkrywaniu. Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza w willi Koliba, ul. Kościeliska 18, wstęp wolny.
11 września (czwartek), godz.18:00 – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM – Z pasji do Gór, cz.5 - Jak umierali najwięksi... rozważania o śmierci w górach. Prowadzący: Wojciech Szatkowski. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10,wstęp wolny.
18 września (czwartek), godz.19:00 – Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim, wieczór górski Pyszniańskie opowieści o legendarnym schronisku SN PTT na Hali Pysznej i narciarskim „El Dorado”. Prowadzący: Wojciech Szatkowski. Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12,wstęp wolny.
20 września (sobota), godz. 18:00 – Dzieciństwo w okresie okupacji we współczesnych wspomnieniach mieszkańców Podhala. Spotkanie z dr Stanisławą Trebunią-Staszel w ramach XXII Europejskich Dni Dziedzictwa. Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, Droga na Koziniec 8, wstęp wolny.
Wystawy czasowe:
„STAŚ W. SKACZE PRZEZ PŁOT”. FOTOGRAFIE KLEMENTYNY HR. SZEMBEKOWEJ
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
29 kwietnia-19 października 2014
Wyjątkowa wystawa wyjątkowych fotografii, z których większość prezentowana jest po raz pierwszy. Sto kilkanaście zdjęć autorstwa Klementyny hr. Szembekowej(1855-1929), wykonanych zostało w Zakopanem i w Tatrach w latach 1897-1905. Z kolekcji liczącej trzysta kilkadziesiąt prac (stanowiących tylko część archiwum, którego losy nie są znane) wybrano fotografie przedstawiające m. in. Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów, Brata Alberta, hr. Kęszyckiego, właściciela willi Oksza, Zakopane i jego mieszkańców.
„CHUDOBNO MIE MAMA MIAŁA…. DZIECIŃSTWO POD TATRAMI”
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, Droga na Koziniec 8
17 maja-2 listopada 2014
Wystawa poświęcona dzieciństwu w tradycyjnej kulturze wiejskiej polskiego Podtatrza, w okresie od końca XIX wieku do pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Jej celem jest przybliżenie obrazu dzieciństwa niełatwego, naznaczonego biedą, ale też niepozbawionego ciepła, radosnych przeżyć, marzeń. Na wystawie można zobaczyć dziecięce sprzęty, ubiory, akcesoria szkolne, zabawki, rekwizyty obrzędowe oraz interesujące fotografie. Pamiątki te pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, innych muzeów i archiwów oraz od osób prywatnych. Wystawie towarzyszą kreatywne zajęcia dla dzieci, polegające na tworzeniu zabawek na wzór tych, które można obejrzeć na ekspozycji.
PROCES. RZECZ O ODKRYWANIU
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza w willi Koliba
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Kościeliska 18
5 września-16 listopada 2014
Wystawa fotografii, która opowiada o zakopiańskim rzeźbiarzu – Marcinie Rząsie i przybliża nam warsztat jego pracy. Opowiada o poszukiwaniu, odkrywaniu i nadawaniu formy. O dostrzeganiu tego co ukryte. O akcie twórczym w wyniku którego powstaje dzieło. Jest to również opowieść o artyście i jego sztuce. Dokumentacji owego aktu twórczego podjął się Jarek "Yarrek" Możdżyński – fotograf specjalizujący się w fotografii sportów ekstremalnych. Wystawa jest zatem efektem współpracy dwóch artystów – rzeźbiarza i fotografa.
TATRY ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
15 marca-30 września 2014
Wystawa prezentuje pejzaże tatrzańskie autorstwa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957), niezwykłego artysty, legendy polskiej powojennej awangardy. Eksponowane prace mają charakter „prywatny”, są pełnymi nastroju i finezji malarskimi notatkami artysty z jego wędrówek po Tatrach. Góry, obok malarstwa, były wielką pasją Andrzeja Wróblewskiego. Często w Tatrach bywał i w nich w 1957 roku zmarł. Tatrzańska część jego twórczości mało jest znana, a ma moc i oryginalność. Świetne Tatry, świetny Wróblewski.
NIKIFOR. WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEUM OKRĘGOWEGO W NOWYM SĄCZU
Galeria Władysława Hasiora
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
28 czerwca-28 września 2014
Nikifor (1895-1968) z Krynicy, zaliczany do grona najlepszych współczesnych malarzy naiwnych na świecie, jest autorem kilkudziesięciu tysięcy prac, z których wiele zaginęło. Malował akwarele i gwasze, rysował ołówkiem i kredkami. Przedstawiał pejzażez Łemkowszczyzny, figuralne kompozycje o charakterze religijnym, widoki miast z wieżami, wnętrza cerkwi i kościołów, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety. Malował także widoki krynickich willi i pensjonatów, które kupowali jako pamiątkę kuracjusze i goście uzdrowiska.
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu posiada bogatą kolekcję prac i pamiątek po artyście. Na wystawie w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem będzie można zobaczyć część z nich – 25 akwarel, 11 ołówkowych rysunków oraz zdjęcia krynickiego malarza.
SERCÓWECKI NA PODARUNECKI. FORMY NA SERY Z KOLEKCJI MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM
Dwór w Łopusznej
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Łopuszna, ul. Gorczańska 2
11 lipca-26 października 2014
Drewniane formy na sery owcze, to jedne z najbardziej oryginalnych sprzętów używanych w gospodarce pasterskiej. Charakteryzują się one ciekawymi kształtami i bogatym zdobnictwem. Intrygują techniką wykonania, ale przede wszystkim tajemniczymi napisami i symbolicznymi znakami wyciętymi na ich powierzchni. Interesująca jest także rola (gospodarcza i zwyczajowa) serów, który były w nich odciskane.
Na wystawie zostało zaprezentowane dwadzieścia form na sery z terenu Gorców i Orawy, zgromadzonych w latach 60. i 70. XX wieku przez Magdalenę i Stanisława Zapaśników. Od 2013 roku kolekcja należy do Muzeum Tatrzańskiego.
PIĘKNA HELENA W OKSZY
Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza”
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
1 lipca-31 października 2014
Portret Heleny Roj-Kozłowskiej, pochodzący z prywatnych zbiorów, to prawdziwa gratka dla wielbicieli malarstwa Rafała Malczewskiego. Bohaterka obrazu – bliska przyjaciółka artysty – bez wątpienia należała do grona najbarwniejszych i najciekawszych mieszkanek stolicy Tatr. Helena, z rodu Rojów, od najmłodszych lat miała kontakt z artystycznymi tradycjami Zakopanego. Uczyła się w słynnej Szkole Koronkarskiej i interesowała się teatrem. Już w 1917 roku napisała pierwszą sztukę „Jak carownice pasowały Janosika na zbójnika”, którą rok później zaczęto wystawiać w sali kina Sokół w Zakopanem. Przedstawienie stało się bardzo popularne, zarówno wśród miejscowych, jak i odwiedzających Podhale gości.
Zmiana godzin otwarcia:
Muzeum Tatrzańskie - gmach główny czynny: wtorek- sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza w willi Koliba czynne: wtorek-sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje czynne: środa-sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00
Galeria Władysława Hasiora czynna: wtorek-sobota 11:00-18:00, niedziela 9:00-15:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza czynna: środa-sobota 10:00-18:00, niedziela 11:00-16:00
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu czynna: środa-sobota 10:00-18:00, niedziela 9:00-15:00
Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka czynne: poniedziałek-piątek 9:00-16:00
Dwór w Łopusznej czynny: środa-niedziela 10:00-16:00
Zagroda Sołtysów w Jurgowie, Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze oraz Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie czynne: środa-niedziela 10:00-14:00.
- Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...95 zł
- Poduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm. 100 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- MUZEUM TATRZAŃSKIE W ZAKOPANEM - WRZESIEŃ 2014Autor zdjęć: Wojciech Szatkowski/archiwum MT
Liczba zdjęć: 10W galerii zdjęcia obiektów Muzeum Tatrzańskiego i zdjęcia z archiwum Muzeum.
obejrzyj galerię