PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

46. MFFZG Zakopane 2014

Wtorek, 5 sierpnia 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

46. MFFZG Zakopane 2014Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr. To jeden z największych i najstarszych festiwali folklorystycznych o niezmiennej formule konkursowej. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają tutaj, by zaprezentować autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Celem festiwalu jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata, promocja polskiej kultury ludowej, folkloru podhalańskiego, a także miasta Zakopane. Po raz kolejny patronatem honorowym objęła go Małżonka Prezydenta Pani Anna Komorowska.


W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 21-30 sierpnia. Wezmą w nim udział zespoły folklorystyczne z Bułgarii /Sofia „Bistritsa”/, Chorwacji /Solin ”Salona”/, Czarnogóry /Podgorica „Crvena Stijena”/, Francji /Malemort-sur-Corrèze „La Maiade Malemortine”/, Hiszpanii /Madryt „Villa de leganes”/, Peru / Ayacucho‘’Tijeras’’/, Rumunii /Miercurea-Ciuc „Kopice”/, Słowacji /Liptovský Mikuláš „VÁH”/, Turcji /Istambuł „Motif”/, Włoch /Sycylia Licata „A Lanterna”/ oraz Bośni i Hercegowiny /Tuzli, Zespół Dziecięco-Młodzieżowy/. Natomiast polskie zespoły zostały zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Są to: „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej, „Wierchy” z Milówki, „Lachy” z Nowego Sącza oraz jako zespół rezerwowy „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej. Z kolei zaszczytną funkcję gospodarza festiwalu będzie w tym roku pełnił zespół „Watra” z Czarnego Dunajca.

Zespoły oceniane będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Laureaci zostaną nagrodzeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi Ciupagami.

W sierpniu folklor świata spotyka się pod Giewontem. Spotykają się ze sobą zespoły z różnych stron świata, z odmiennych kręgów kulturowych, ale przede wszystkim jest to wyjątkowe spotkanie z publicznością - z gronem miłośników folkloru, ale także z turystami przebywającymi w tym czasie w Zakopanem. Niezwykłym walorem tego wydarzenia jest właśnie aktywne uczestnictwo publiczności, bezpośrednie spotkanie z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią, bezcenna możliwość podróży do źródeł, odkrywania korzeni, a także dobra zabawa.

W tym roku festiwal będzie trwał aż 10 dni, które wypełni niezwykle bogaty program złożony nie tylko z konkursowych zmagań, ale także koncertów, posiadów, warsztatów, pokazów, kiermaszów i wielu innych atrakcji – od zajęć dla najmłodszych po konkurs literacki, naukową konferencję i warsztaty etno-designu…

Z festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Warsztaty Folklorystyczne, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych od 2013r. noszący imię Władysława Trebuni-Tutki, Dni Narodowe, „Wielkie śpiewanie w wiosce festiwalowej”, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej dla dzieci. Gwiazdą tegorocznego koncertu „Na Folkową Nutę” będzie Zespół MEGITZA z utalentowaną i charyzmatyczną wokalistką Małgorzatą Babiarz.

Organizatorzy szykują także kilka nowości, takich jak wystawa poświęcona Oskarowi Kolbergowi z okazji 200. rocznicy urodzin tego zasłużonego etnografa, folklorysty i kompozytora, wystawa „Festiwal okiem młodych”, konkurs fotograficzny oraz piknik w stylu „etno” na zakończenie wakacji, warsztaty projektowania wnętrz oraz koncert ukraińskiego zespołu „Kozak System” i polskiego zespołu „Tekla Klebetnica”, znanego z programu „Mam Talent”.

Trzeba także podkreślić, że w tym roku festiwal rozpocznie się w niezwykłym miejscu – w samym sercu Tatr, na Kasprowym Wierchu, gdzie zaprezentują
się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie tradycyjnie odbędzie się Msza św. ekumeniczna w kościele pw. św. Krzyża i korowód ulicami Zakopanego.

Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w tym wspaniałym święcie góralskiego folkloru, mając jednocześnie nadzieję, że niezwykle bogaty program tego wydarzenia każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś nowego, fascynującego i interesującego.

Patronat Honorowy:
MAŁŻONKA PREZYDENTA RP PANI ANNA KOMOROWSKA

Komitet Honorowy:
Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane
Narodowe Centrum Kultury

Patronat naukowy:
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Organizator:
Burmistrz Miasta Zakopane
Biuro Promocji Zakopanego

Partner Główny:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 

Patronat medialny: 
TVP Kraków
TVP Info
Radio Zet
Gość Niedzielny
Tygodnik Podhalański
Tygodnik TV
24tp.pl
Gazeta Krakowska
Kwartalnik Tatry
Pismo Folkowe Gadki z Chatki
FOLK24.PL
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
ZAKOPANEdlaCIEBIE
Zakopiec.info
Podhale Region
etnosystem.pl
eWioska.pl
STRŐER

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVIIISpinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.