Zakopane
Kultura
Złote Kierpce dla Zornicy, Małych Białcan i Polan
Autor: Maciej Stasiński
Zespoły folklorystyczne „Zornica” z Zakopanego, „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej oraz „Polany” z Kościeliska zdobyli główne trofea – Złote Kierpce na piątym Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który zakończył się w niedzielę w Zakopanem. „Komisja artystyczna festiwalu pod przewodnictwem etnomuzykolog Aleksandry Szurmiak – Boguckiej podkreśliła bardzo wysoki poziom merytoryczny i artystyczny zakopiańskiego festiwalu, co w znacznym stopniu jest wynikiem corocznych warsztatowych rozmów z kierownictwem grup.
Serdecznie dziękujemy jego głównemu organizatorowi – Tatrzańskiemu Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, jego dyrektorowi Krzysztofowi Jędrzejowskiemu i współpracownikom – pomysłodawcy festiwalu Szymonowi Bafii za zorganizowanie i kontynuowanie Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych” – napisano w protokole z posiedzenia komisji artystycznej festiwalu.
Srebrne kierpce przyznano grupom: „Prymni” z Ponic, „Mali Śwarni” z Nowego Targu, „Mali Wierchowianie” z Bukowiny T.
Brązowe kierpce przypadły zespołom: „Jaferniocek” z Ostrowska, „Małe Podhale” grupa spiska z Jurgowa, „Mali Hyrni” z Nowego Targu.
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół oraz nagrody rzeczowe ufundowane prze Tatrzański Park Narodowy i starostwo tatrzańskie.
Komisja artystyczna przyznała dwie nagrody specjalne ufundowane przez starostę tatrzańskiego dla regionalisty Tadeusza Styrczuli – Maśniaka za pokoleniowy przekaz tradycji – spinka góralska z wizerunkiem św. Jana Pawła II oraz dla Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” za organizację festiwalu - ciupaga. Do udziału w 38. Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych zakwalifikowano zespoły „Prymni” z Ponic i „Jaferniocek” z Ostrowska.
Wyróżnienia regulaminowe i nagrody dla zespołów: „Zornica” z Zakopanego – 100zł, koszulki TPN, płyty DVD „Taniec górali podhalańskich” i „Muzyka pasterska”, książka + DVD „Mali strażnicy Tatr”; „Odrowązianie” z Odrowąża Podhalańskiego – 100zł, koszulka TPN, płyty DVD „Taniec górali podhalańskich” i „Muzyka pasterska”, książka + DVD „Mali strażnicy Tatr”; „Robcusie” z Rabki – Zdroju – 100zł, koszulki TPN, płyty DVD „Taniec górali podhalańskich” i „Muzyka pasterska”, książka + DVD „Mali strażnicy Tatr”; „Krzesani” ze Spytkowic – „Śpiewnik Górali Polskich”, książka + DVD „Mali strażnicy Tatr”, koszulka TPN.
Zespoły oceniała profesjonalna komisja artystyczna w składzie: przewodnicząca – etnomuzykolog Aleksandra Szurmiak – Bogucka, członkowie komisji: etnolog Dorota Majerczyk, etnograf Benedykt Kafel i muzyk Krzysztof Trebunia – Tutka.
Przesłuchania konkursowe w kinie „Sokół” w piątek i sobotę poprzedziły malownicze korowody uczestników przez Krupówki. Na deptaku zespoły dały próbkę swoich możliwości. Festiwalowa publiczność mogła dowiedzieć się jak wyglądał zanikły w latach 60-tych zwyczaj chodzenia ze „śmiertecką” w czasie wielkanocnym lub jak wyglądał odpust na dawnej podhalańskiej wsi. Widzownię rozbawiła scenka przywołująca powojenną turystykę tatrzańska, kiedy przy szlakach górale sprzedawali turystom mleko, oscypki czy jagody. Inną ciekawym przedstawieniem była młócenie owsa, przy wtórze góralskich gęśli, śpiewów i tańców.
Otwierając zakopiański festiwal starosta tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski pogratulował wszystkim instruktorom i animatorom folkloru za podejmowanie trudy przekazywania i wpajania młodemu pokoleniu „ojcowskich tradycji”. „Serce rośnie na widok niemal pół tysiąca młodych górali biorących udział w tym święcie folkloru. Dzięki takim wydarzeniom jak to, nasza tradycja przetrwa następne pokolenia” – mówił starosta.
W piątym Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych wzięło udział 13 grup, które prezentowały obyczajowe scenki które zanikły na zawsze lub giną z tatrzańskiego krajobrazu. Laureatów będzie można zobaczyć w sierpniu w Zakopanem na scenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w ramach koncertu „Mali Górale”.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” przy współpracy z Biurem Promocji Zakopanego i Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. Organizatorzy wyrażają wdzięczność za udostępnienie estrady Towarzystwu Gimnastycznemu SOKÓL w Zakopanem. Nagrody rzeczowe ufundowali: Tatrzański Park Narodowy i Starostwo Tatrzańskie. Imprezę wsparł finansowo poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy.
- Ludowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm. 30 zł
- Sakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy 40 zł