Zakopane
Kultura
Zornica jedną z najlepszych w Polsce
Autor: Maciej Stasiński
Grupa kolędnicza z zespołu góralskiego Zornica z zakopiańskiej „Jutrzenki” oraz grupy z Kasiny Wielkiej (limanowskie) i z Królowej Górnej (nowosądeckie) zdobyły pierwsze miejsca na XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE, które odbyły się w Podegrodziu w 1 i 2 lutego. W kategorii dziecięcej główną nagrodę zdobył zespół PASTERZE z Mszalnicy (pow. nowosądecki). Artystycznej rywalizacji przyglądała się profesjonalna komisja artystyczna w składzie: Aleksandra Szurmiak – Bogucka – etnomuzykolog, Maria Cetera – etnograf, Jadwiga Adamczyk - muzyk – MCK SOKÓŁ, Stanisław Węglarz – etnolog oraz Benedykt Kafel – etnograf – MCK SOKÓŁ.
Komisja podziękowała uczestnikom i instruktorom grup kolędniczych, podkreślając wysoki poziom prezentowanych widowisk. „Coroczna wymiana poglądów pomiędzy instruktorami i komisją konkursową przynosi znakomite efekty. Komisja wyraża uznanie instruktorom grup, którzy przez lata z ogromnym zaangażowaniem i talentem przygotowują przedstawienia kolędnicze. Widowiska prezentowane na PASTUSZKOWYM KOLĘDOWANIU są świadectwem bogactwa tradycyjnej kultury ludowej, służą podtrzymywaniu zwyczajów bożonarodzeniowych oraz mają ogromne znaczenie edukacyjne, stanowiąc wzorzec dla młodego pokolenia wykonawców” – zaznaczyła w protokole komisja artystyczna.
Fundatorami nagród pieniężnych są: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu - 8 tys. zł oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu - 3 tys. zł.
Organizatorami Pastuszkowego Kolędowania są: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.
„Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu to finał kilkunastu powiatowych i regionalnych przeglądów. Grupy w barwny sposób prezentują najdawniejsze zwyczaje związane z odwiedzaniem domów po kolędzie” – wyjaśniła Anna Turewicz z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, koordynatorka imprezy. W tegorocznych zmaganiach rywalizowało 28 grup kolędniczych.
Wśród uczestników przeważali wykonawcy z Małopolski oraz województw ościennych - podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Właśnie w tych regionach południowej Polski tradycje kolędnicze są żywe i nadal przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Podczas konkursu można było podziwiać wszystkie tradycyjne formy kolędowania począwszy od grup z gwiazdą, poprzez grupy z turoniem, z konikiem, capem, dziadem i z szopką. Byli też Trzej Królowie oraz spektakularne widowiska zwane Herodami. Widzowie mieli także okazję poznać mniej znane widowiska typowe dla południowej Małopolski jak Draby, Szczodroki, Nowolecięta czy Fedory.
„Niezwykły klimat towarzyszący konkursowi tworzą barwne stroje, życzenia wymawiane archaiczną gwarą, starodawne pastorałki oraz muzyka nierzadko wykonywana na dawnych instrumentach, która często towarzyszyła kolędnikom” – mówiła Turewicz.
Kamil Bukowski z zespołu Zornica powiedział, że jego grupa długo przygotowywała się do tego występu. „W ubiegłym roku w Podegrodziu zdobyliśmy trzecie miejsce, a w tym roku przygotowaliśmy starodawne pastorałki, poprawiliśmy grę aktorską i wykonaliśmy stroje kolędnicze według opisu Juliusza Zborowskiego z początku 20-tego wieku” – powiedział.
Zornica była jednym podhalańskim zespołem zakwalifikowanym do finału w Podegrodziu podczas regionalnego przeglądu grup kolędniczych na Olczy.
- Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...40 zł
- Okładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm. 30 zł
- Torebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...160 zł