Zakopane
Kultura
„Góralska czytanka” w Białej Izbie
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk
Kolejne posiady w Białej Izbie Związku Podhalan w Zakopanem stanowiły promocję książki zatytułowanej „Góralska czytanka” a przygotowanej i opracowanej przez dr Annę Mlekodaj, piastującej stanowisko prorektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Książka stanowi zbiór tekstów gwarowych i adresowana jest przede wszystkim do młodych odbiorców, jest chęcią zatrzymania tradycji i spuścizny opowieści przekazywanej na Podhalu od pokoleń – dawniej w rodzinie, obecnie proponowana w formie książkowej.
W swoim wykładzie dr A. Mlekodaj mówiła o konieczności inwestowania w gwarę, by ta mogła „wrócić do dziecięcych pokoi z różowymi tapetami”. Opowieści zawarte w książce mają bowiem walory edukacyjne i wychowawcze, mówią o wartościach uniwersalnych. Pasterstwo, natura, zbójnictwo ukazane w pełnych humoru tekstach obyczajowych ukazują mądrość ludową jak „Sabałowa Bajka”, przywołują także lokalną mitologię – coraz bardziej już zapominaną.
Nawiązując do posiadów poświęconych Jadwidze Apostoł Staniszewskiej, które niedawno odbyły się także w Białej Izbie dr Mlekodaj podkreśliła, że coraz częściej łatwiej nam się określić jako człowiekowi, Polakowi, natomiast problem identyfikacji górala i góralszczyzny nasila się. Skrajne opinie na ten temat wygłaszane były już w wieku XIX – od euforii i entuzjazmu, aż po skrajnie negatywny obraz odbijający się w powszechnie panujących stereotypach.
Prezentowana „Góralska czytanka” ma służyć właśnie budowaniu poczucia własnej przynależności i wartości już od lat dziecięcych. Bo – jak powiada „wielkie rzeczy zaczynają się w domach”.
W posiadach uczestniczyli m.in. Barbara Dziwisz radna Województwa Małopolskiego, dr Barbara Bryl Kuratorium Oświaty, Józef Pitoń – Członek Honorowy Związku Podhalan i autor tekstów zamieszczonych w książce. Promocja była także okazją do dyskusji na temat wychowania młodzieży w duchu regionalizmu. Grała kapela CK „Jutrzenka”.
- Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 55 zł
- Bransoletka "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm. 50 zł
- „Góralska czytanka” promocja książki dr Anny Mlekodaj.Autor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 21