Zakopane
Kultura
Orszak Trzech Króli w Zakopanem
Autor: Piotr Kyc
W Zakopanem po raz trzeci zorganizowano Orszak Trzech Króli. Orszak przeszedł Krupówkami od Kościoła pw. Świętej Rodziny pod Pomnik Grunwaldzki. Uczestnicy tej radosnej uroczystości otrzymali papierowe korony i śpiewniki z tekstami kolęd. Idąc tłumnie zakopiańskim deptakiem śpiewano więc i grano. Następnie zaproszono wszystkich kolędników na V Międzynarodowy Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży zatytułowany „Zimowa bajka w Tatrach”, który odbywał się w kinie „SOKÓŁ”.
Święto Objawienia Pańskiego zwane potocznie dniem Trzech Króli, to jedno z trzech największych świąt, obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Przypomina nam, kim jest Chrystus i potwierdza jego boskość.
Zgodnie z Ewangelią św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei do miejsca narodzin Jezusa przybyli ze Wschodu mędrcy, obecnie nazywani królami, którzy złożyli mu dary. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior złoto - symbol władzy królewskiej, a Baltazar mirrę (używaną do balsamowania ciała) - zapowiedź męczeńskiej śmierci. W Polsce święto Trzech Króli do 1960 roku było dniem wolnym od pracy. Jednak za czasów Władysława Gomułki, w listopadzie 1960 r., zostało zniesione. Od 6 stycznia 2011 r. możemy znowu je obchodzić.
- Aniołek duży IV
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
16 zł - Portfel I
Portfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
35 zł - Falkon szklany I
Falkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
120 zł