Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
Piszczałka bezotworowa – instrument bez tajemnic
Autor: Agata Jandura BPZ
W zakopiańskim Zespole Szkół Budowalnych odbyły się pierwsze warsztaty budowy instrumentów ludowych. Ich tematem były „Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa piszczałki bezotworowej”. Warsztaty współfinansował Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”. Poprowadził je Jan Karpiel-Bułecka, architekt i muzyk, twórca niezwykle zasłużony dla kultury podhalańskiej. Zanim przystąpił do części praktycznej warsztatów, przedstawił uczestnikom zarys historyczny powstawania i stosowania pasterskich instrumentów muzycznych.
Uzupełnieniem warsztatów był dwudniowy pokaz dwuczęściowego filmu „Podhalańskie instrumenty pasterskie”, zrealizowanego prze Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. W warsztatach wzięło udział 20 osób, przede wszystkim młodzież, kilka osób dodatkowych przyszło do „Budowlanki” , by podczas zajęć praktycznych podpatrzeć, jak się wykonuje piszczałkę bezotworową, a także po to, by obejrzeć film. Uczestnicy podczas pracy wspólnie śpiewali i grali na wykonanych przez siebie instrumentach. Jak się okazało, najlepszym materiałem na piszczałki bezotworowe jest drewno z czarnego bzu i z niego wykonano podczas warsztatów wszystkie instrumenty.
Ze względu na duże zainteresowanie warsztatami, w przyszłym roku Biuro Promocji Zakopanego planuje organizację kolejnych takich warsztatów. Być może będzie to budowa trombity, ludowego instrumentu dętego w kształcie długiej, prostej lub zagiętej nieco na końcu rury, używanej jako pasterska trąba wydająca głęboki, niski dźwięk.
- Grafika Folk w ramce XIII
Grafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
55 zł - Naszyjnik "Wielokrzyż"
Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
100 zł - Spinka góralska VI
Metalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
240 zł
- Piszczałka bezotworowa – instrument bez tajemnicAutor zdjęć: Maciej Stasińskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 52