Zakopane
Kultura
Rodzina Trebuni-Tutków podczas 45. MFFZG w obiektywie Jerzego Z. Kosiuczenki
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
Podczas sierpniowego, 45. FESTIWALU FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH w Zakopanem, odbyło się wiele interesujących koncertów oraz ciekawych, towarzyszących festiwalowi, wydarzeń. Niewątpliwie do jednych z nich należały warsztaty folklorystyczne dla młodzieży p.t. REGIONALNE RĘKODZIEŁO – RZEŹBA W SZKLE. Warsztaty z udziałem Henryka Trebuni – Tutki odbyły się 23. sierpnia. Spotkanie rozpoczęła Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego wykładem Dawna Sztuka Ludowa Podhala.
Dalszy ciąg warsztatów poprowadziła Stanisława Trebunia – Staszel. Wyświetlono film Macieja Stasińskiego o bohaterze spotkania oraz przeźrocza z fotografiami prac Henryka Trebuni – Tutki autorstwa Jerzego Z. Kosiuczenko.
Podczas warsztatów głos zabierał główny bohater spotkania, bliska rodzina, przyjaciele i goście.
W drugiej części warsztatów odbyły się Posiady, podczas których zaprezentowano RODOWE TRADYCJE Trebuniów – Tutków.
Złożyły się na nie opowieści rodziny i przyjaciół o zmarłym w grudniu 2012 roku seniorze rodu Władysławie Trebuni-Tutce. Towarzyszyła im muzyka Zespołu. Na sali obecna była żona Władysława, Pani Zofia Trebunia-Tutka.
Tło spotkania stanowiły rzeźby w szkle Henryka Trebuni - Tutki i obrazy Władysława Trebuni – Tutki wraz z jego autoportretem.
Na koniec odbyła się degustacja smakowitej kuchni góralskiej.
Tego samego dnia, 23 sierpnia, w namiocie festiwalowym, odbył się koncert NA FOLKOWĄ NUTĘ z udziałem duetu Agaty Siemiaszko i Kuby Bobasa Wilka oraz Zespołu Trebunie – Tutki. Jako suport wystąpił zespół pięciu dziewczyn o nazwie Jastrun czyli polny kwiat.
Zespół Trebuni – Tutków wystapił w składzie: Krzysztof Trebunia – Tutka, Anna Trebunia – Tutka, Jan Trebunia – Tutka i Andrzej Polak. Zespołowi towarzyszyli gościnnie – jazzmani młodego pokolenia Kuba Bobas Wilk, Olaf Węgier i Dawid Niziurski. Zespół Trebunie – Tutki wystąpił z programem Zakopane Odkopane ? w stylu etno -techno. Występowi dodawały specjalnego klimatu góralskie gawędy, anegdoty i dowcipy w wykonaniu znakomitego konferansjera i muzyka Krzysztofa Trebuni – Tutki.
Podczas festiwalu dwie osoby z rodziny Trebuni – Tutków : Anna Trebunia – Tutka ( córka ) i Krzysztof ( ojciec ) Trebunia – Tutka otrzymali dyplom i odznakę. Anna uzyskała Dyplom w kategorii Instrumentaliści Ludowi za zajęcie 3. miejsca w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni – Tutki oraz Krzysztof, który otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wyróżnienie, w tym wypadku, przeznaczone było dla osób, wnoszących istotny wkład w trwanie i rozwój festiwalu a także za codzienną działalność na rzecz popularyzacji kultury regionalnej.
Podczas uroczystego zakończenia festiwalu, Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Zakopanem, został uroczyście nazwany imieniem Władysława Trebuni – Tutki.
Na zakończenie migawek fotograficznych należy wspomnieć o jeszcze jednym istotnym wydarzeniu. W czasie tuż przed festiwalowym 20. sierpnia w Białej Izbie Związku Podhalan w 120. rocznicę urodzin Stanisława Nędzy – Chotarskiego odbyły się Posiady pod tytułem Muzycy , muzycy cos po Wos Ostanie . Na Posiadach zgromadzili się licznie, znani muzycy podhalańscy, z rodzinami i goście. Na Posiadach był również obecny Stanisław Trebunia – Tutka który na zaproszenie obecnych odegrał kilka fragmentów muzyki podhalańskiej.
- Torebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...110 zł
- Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...175 zł
- Torebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...160 zł
- Regionalne rękodzieło – rzeźba w szkle Henryka Trebuni–TutkiAutor zdjęć: Jerzy Kosiuczenko
Liczba zdjęć: 80jerzyzk@wp.pl
obejrzyj galerię - Na folkową nutę gra Zespół Trebunie–Tutki z zaproszonymi gościnnie muzykamiAutor zdjęć: Jerzy Kosiuczenko
Liczba zdjęć: 43jerzyzk@wp.pl
obejrzyj galerię - Anna i Krzysztof Trebunie–Tutki. Dyplom i OdznakaAutor zdjęć: Jerzy Kosiuczenko
Liczba zdjęć: 19jerzyzk@wp.pl
obejrzyj galerię - Posiady w Białej Izbie: Muzycy, muzycy cos po Wos OstanieAutor zdjęć: Jerzy Kosiuczenko
Liczba zdjęć: 25jerzyzk@wp.pl
obejrzyj galerię