Zakopane
Kultura
Konkurs im. Władysława Trebuni-Tutki
Autor: Anita Trebunia-Tutka
Podczas Koncertu Jubileuszowego 45 MFFZG - Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Zakopanem otrzyma imię Władysława Trebuni-Tutki. W serwisie Watra zapraszamy do zapoznania się postacią tego wybitnego artysty podhalańskiego.
WŁADYSŁAW TREBUNIA-TUTKA (1942-2012)
Władysław Trebunia-Tutka, to jeden z najwybitniejszych skrzypków – prymistów w historii Podhala. Zdobywał najwyższe laury w dziedzinie muzyki tradycyjnej, a równocześnie zawsze podkreślał, że przede wszystkim jest artystą plastykiem. Na jego twórczość miało wpływ nie tylko góralskie pochodzenie ze starych rodów baców i muzykantów, ale i wielkie zamiłowanie do polskiej kultury i historii, wrażliwość i niespotykana skromność. Urodził się w 1942 roku w Poroninie, w domu, w którym bywało wielu artystów malarzy, portretujących jego dziadka - Stanisława Budza-Mroza – najsłynniejszego dudziarza podhalańskiego. Od najmłodszych lat przejawiał wielki talent plastyczny i muzyczny. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział w 35 wystawach zbiorowych i 25 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Prezentował swe prace w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji, Kanadzie i USA. Uprawiał projektowanie tkanin, malarstwo sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, kompozycje ścienne, pastel, olej, gwasz. Obrazy olejne i na szkle zakupiono do wielu kolekcji europejskich i amerykańskich. Na Podhalu można znaleźć wiele śladów jego działalności plastycznej m.in. w muzeach i kościołach.
Władysław Trebunia-Tutka był niekwestionowanym autorytetem dla wielu pokoleń górali w dziedzinie kultury tradycyjnej. Równocześnie, jako najzdolniejszy uczeń Stanisława Nędzy-Chotarskiego i Bronisławy Koniecznej-Dziadońki, pielęgnował i kontynuował ich spuściznę, nadając jej własny, niepowtarzalny styl. Już jako trzynastoletnie dziecko prymował w kapeli swoich starszych braci zyskując drugą nagrodę w Konkursie Muzyk Podhalańskich w 1955 roku i nagrodę indywidualną na Światowym Festiwalu Młodzieży w Warszawie w tym samym roku. Zdobył wiele nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. „Basztę” w Kazimierzu w 1991 roku z Kapelą Rodzinną Trebuniów-Tutków. Został odznaczony m.in. Nagrodą Ministra Kultury, Nagrodą im. St.Witkiewicza, medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury GLORIA ARTIS” oraz Nagrodą im. Oskara Kolberga. Był multiinstrumentalistą, śpiewakiem i tancerzem w koncertującym na całym świecie z zespołem Trebunie-Tutki.
- Aniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł
- „Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł
- Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm. 30 zł