Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
Rozpoczął się 45. MFFZG w Zakopanem
Autor: Jadwiga Bojda
Rozpoczął się festiwal ziem górskich. Pierwszy dzień na festiwalowej wiosce za nami. Prym na dzisiejszym wydarzeniu wiodły konkursy z dorożkami w rolach głównych. Od godziny jedenastej, zgromadzeni na dolnych równiach krupowych ludzie mogli podziwiać konie zaprzęgnięte w najróżniejsze dorożki. Klasyczne – znane z zakopiański ulic, oraz inne stylizowane (na przykład na węgierskie) powozy cieszyły oczy tłumnie zgromadzonej publiczności. Odbyły się konkurencje w których liczyła się technika i bądź czas w jakim dorożkarze dotrą do mety. Spośród wielu uczestników wybrano Fiakiera roku którym został Stanisław Stopka-Kolesar.
Pozostałe miejsca wyglądają następująco:
W kategorii single:
I miejsce zdobył Andrzej Stachoń
II miejsce zdobył Andrzej Wójt
III miejsce zdobył Jakub Gąsienica-Mikołajczyk
W kategorii pary:
I miejsce zdobył Bolesław Kułach
II miejsce zdobył Wojciech Pęksa
W kategorii Landa:
I miejsce zdobył Józef Galica-Teremulka
II miejsce zdobył Wojciech Migiel
III miejsce zdobył Maciej Gąsienica-Sieczka
POWOŻENIA WERSJA SPORTOWA
W kategorii single:
I miejsce zdobył Arkadiusz Górski
II miejsce zdobył Jakub Gąsienica-Mikołajczyk
III miejsce zdobył Bartłomiej Stachoń
W kategorii pary:
zdobył Józef Galica-Teremulka
zdobył Maciej Gąsienica-Sieczka
III miejsce zdobył Marcin Śledź
Po rywalizacjach dorożkarzy, odbył się konkurs na Śpiew Pytacki, którego wyniki wyglądają następująco:
I miejsce zdobyli Andrzej Dańko i Andrzej Medes
II miejsce zdobyli Marcin Zubek i Andrzej Karpiel-Replon
III miejsce zdobyli Marcin Walkosz i Paweł Gał
W międzyczasie, kilka metrów dalej odbywała się inna rywalizacja w której udział wzięli najmłodsi uczestnicy imprezy. Dzieci w różnym wieku walczyły o to które z nich namaluje najpiękniejszy obraz na asfalcie o tematyce zwierzęcej. Większość maluchów postanowiła uwiecznić na alejce konia, jednak zwycięzcy nie było. Wygrały wszystkie dzieci i wszystkie otrzymały nagrodę w postaci upominków i czekolady.
Dla osób chcących odpocząć od emocji towarzyszącym poszczególnych konkursom otwarta była wioska, w której poza zjedzeniem ciepłych regionalnych posiłków można było nabyć inne wyroby. Kolorowe stoiska przyciągały turystów kusząc różnorodnością i unikalnością produktów.
Jeśli jednak kogoś znużyło ciągłe przebywanie na świeżym powietrzu to i dla niego zostały przewidziane atrakcje. O godzinie 16 uczestniczyć można było w warsztatach folklorystycznych dla młodzieży pod tytułem „Regionalne rękodzieło – rzeźba w szkle”. Przy akompaniamencie zespołu góralskiego obejrzeć można było prace utalentowanych ludzi Podhala i wysłuchać ciekawego wykładu.
- Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm 30 zł
- BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...40 zł
- Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Mistrzostwa Podhala w Powożeniu i Konkurs na Śpiew PytackiAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 11