PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Wystawa poświęcona Zamoyskiemu i Gloria Artis dla Jana Kosińskiego

Wtorek, 9 lipca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW piątek w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbyło się otwarcie wystawy prac artystów zakopiańskiego okręgu ZPAP. Została ona zatytułowana „365 dni i nocy pod Tatrami” i poświęcona hr. Władysławowi Zamoyskiemu w 160 rocznicę urodzin. W wystawie bierze udział 28 zakopiańskich plastyków – malarzy, rzeźbiarzy, tkaczy, grafików, którzy prezentują swoje najnowsze prace. Najlepszą z nich jak co roku publiczność nagrodzi statuetką „Halna”. W trakcie wernisażu jeden z artystów, Jan Kosiński, został uhonorowany medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


- Władysław hrabia Zamoyski sam nie był zbytnim admiratorem sztuki. Na wystawach pojawiał się rzadko. Nie uczestniczył aktywnie w życiu artystycznym. Ale to z jego inicjatywy powstał Bazar Polski, na piętrze którego znalazło się specjalnie zaprojektowane miejsce dla prezentacji sztuki – galeria, która przetrwała ponad 100 lat, i która gościła najlepszych polskich artystów. Nic dziwnego, że Władysławowi hrabiemu Zamoyskiemu – bo o nim to mówimy – zakopiańscy artyści z ZPAP postanowili poświęcić swoją coroczną wystawę. A jest po temu okazja – rok 2013 ogłoszony został pod Tatrami rokiem Zamoyskiego, mija bowiem 160. rocznica urodzin hrabiego. Trudno powiedzieć, czy życie artystyczne Zakopanego nabrałoby takiego rozpędu i rozgłosu, gdyby nie działająca od 1911 roku galeria przy Krupówkach. To ona stała się tym właściwym miejscem – przypomina dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Zadziorko.

- 365 dni i nocy pod Tatrami to tytuł nieco przekorny, ale jednocześnie bardzo otwarty. Chodziło to, by oddać właściwości życia w Zakopanem i w ten sposób uhonorować Zamoyskiego. Bez niego nie byłoby bowiem ani takiego Zakopanego, ani takich Tatr. A że sztuka to dziedzina otwarta, to też prace są bardzo różnorodne. Od pejzaży, abstrakcji, po wizerunki hrabiego – dodaje.

Wystawa potrwa do 4 sierpnia. W tym czasie można też oddawać swoje głosy na laureata statuetki „Halna”.


Jan Kosiński - Urodzony w 1931 r. w Zakopanem. Ukończył PLSP im. A. Kenara, studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1953 – 1959. Uprawia malarstwo na szkle i grafikę. Pracował jako wykładowca malarstwa i rysunku w MCK „Jutrzenka” w Zakopanem. Wystawiał od 1959 roku, uczestniczył w wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych m. in. w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Francji, Czechach i Rosji. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą oraz w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Śląskim we Wrocławiu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.