Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
Nowości Jubileuszowego Festiwalu Folkloru
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to prestiżowe wydarzenie kulturalne, jeden z najstarszych festiwali folklorystycznych w Europie. W tym roku odbędzie się on już po raz czterdziesty piąty, a jak zapowiadają organizatorzy, jubileuszowa edycja będzie miała wyjątkowy charakter. Warto więc już rezerwować czas w dniach 23 – 30 sierpnia, by móc uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Jak zwykle zespoły folklorystyczne z różnych zakątków świata przyjadą do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Zaproszonych zostało 12 zespołów z zagranicy. W konkursie wystąpi m.in: Gruzja, Cypr, Czechy, Teneryfa, Rosja i Chorwacja. Poza konkursem zaprezentuje się Indonezja oraz prawdopodobnie Benin.
- Zgłosiło się ponad 50 grup. Mniej więcej co roku zgłasza się ok. 50 – 60 zespołów z całego świata. Następnie nasza komisja je weryfikuje i wybiera. Staramy się, aby zaproszone zespoły były jak najbardziej różnorodne i ciekawe pod względem etnograficznym i muzycznym. Natomiast polskie zespoły zakwalifikują się podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Na pewno wśród nich będzie zespół z Podhala – wyjaśnia Agnieszka Gąsienica-Giewont z Biura Promocji Zakopanego.
Festiwal ciągle się rozwija. Uczestnicy i publiczność mogą więc liczyć na wiele nowości. Zmienił się także regulamin i skład jury.
- Podtrzymujemy formułę konkursową, został natomiast zmodyfikowany regulamin. Uwzględnione zostały uwagi uczestników ubiegłorocznego festiwalu. Częściowo zmieniony został także skład jury. Jego przewodniczącą będzie dr Bożena Lewandowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto w tym roku tak zaplanowaliśmy spotkania i warsztaty, żeby był czas na refleksje nad tym, jak ten festiwal w przyszłości ma wyglądać – wyjaśniała dyrektor artystyczna festiwalu dr Stanisława Trebunia-Staszel.
W tym roku festiwal rozpocznie się w niezwykłym miejscu – w Tatrach nad Morskim Okiem, gdzie zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie tradycyjnie odbędzie się Msza św. ekumeniczna w kosciele pw. św. Krzyża i korowód ulicami Zakopanego.
Wśród wielu imprez towarzyszących zaplanowano interesujące warsztaty folklorystyczne.
- Duże zainteresowanie warsztatami w zeszłym roku świadczy o tym, że są ludzie w naszym środowisku, którzy chcą twórczo rozwijać rodzimą tradycję. W tym roku warsztaty będą stać pod znakiem sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Ich bohaterem będzie artysta z Poronina Henryk Trebunia-Tutka, który zajmuje się rzeźbą na szkle – informuje dr Stanisława Trebunia-Staszel. - Jest to jedyna osoba, która uprawia tę regionalną dziedzinę sztuki i mamy nadzieje, że może wśród uczestników warsztatów znajdzie się ktoś, kto podejmie się kontynuacji tego rzemiosła – dodaje. Przypomnijmy, że w zeszłym roku to właśnie Henryk Trebunia-Tutka wykonał szklane ciupagi, którymi nagrodzono laureatów festiwalu.
Kolejnym ciekawym wydarzeniem będą posiady zatytułowaliśmy „Tradycje rodowe”, których gospodarzem będzie rodzina Trebuniów-Tutków. Zostaną one dedykowane śp. Władysławowi Trebuni-Tutce, znanemu podhalańskiemu malarzowi i muzykantowi, który zmarł w grudniu 2012 roku. Wpłynęło także ponad 30 rekomendacji popierających inicjatywę, by konkurs kapel i instrumentalistów ludowych przyjął imię Władysława Trebuni-Tutki. Z zespołem Trebunie-Tutki spotkamy się również podczas koncertu „Na Folkową Nutę”, a będzie on poprzedzony występem młodej utalentowanej wokalistki z Podhala Agaty Siemaszko - laureatki warszawskiego festiwalu „Nowa tradycja”. Ze względu na jubileuszowy charakter festiwalu koncert Trebuniów-Tutków utrzymany będzie w konwencji widowiska ukazującego proces odkrywania góralszczyzny dla polskiej kultury – począwszy od XIX-wiecznych fascynacji, aż po współczesne inspiracje sztuką podhalańską.
Festiwalowi będzie towarzyszyć także międzynarodowa konferencja „Folklor widowiskowy – źródła i ich artystyczne opracowanie”.
– Chcemy, by przedstawiciele różnych ośrodków europejskich zaprezentowali, w jaki sposób widzą artystyczne przetwarzanie folkloru i jaka jest ich wizja folkloru scenicznego. Ta konferencja kierowana jest także do kierowników i instruktorów naszych zespołów, aby mogli się oni zorientować, jak wygląda w tej chwili sytuacja w folklorze europejskim. Na pewno wszystkim przyda się takie szersze spojrzenie na tę problematykę – przekonuje dr Stanisława Trebunia-Staszel.
Nowym pomysłem jest „Wielkie śpiewanie w wiosce festiwalowej”. Przez tę akcję organizatorzy festiwalu chcą propagować kulturę muzyczną. Dla publiczności zostaną przygotowane specjalne śpiewniki. Ważnym wydarzeniem będzie także koncert jubileuszowy dedykowany tym wszystkim, którzy tworzyli i tworzą festiwal.
Organizatorem festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego.
Oficjalna strona festiwalu: www.mffzg.pl
- Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...40 zł
- Ludowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 85 zł
- Konferencja prasowa na temat 45 MFFZGAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 4