Zakopane
Kultura
XI Wielka Gala Poezji
Autor: Maciej Pinkwart
22 marca w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych odbyła się XI Wielka Gala Poezji, podczas której ogłoszono wyniki konkursu poetyckiego dla uczniów i absolwentów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem. Do konkursu nominowane zostały prace 58 osób: 39 juniorów, 12 seniorów i 7 absolwentów. Jury oceniało ogółem 188 wierszy. Nominacji dokonywali nauczyciele literatury w POSA – Agnieszka Warek i Maciej Pinkwart.
Konkursowi patronowali burmistrz Zakopanego Janusz Majcher i starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. Organizatorami byli Sekcja Artystyczna oraz Rada Rodziców POSA, która była generalnym sponsorem imprezy.
Pięcioosobowe jury, któremu przewodniczył znany literat, przedstawiciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Michał Jagiełło przyznało następujące nagrody:
W kategorii juniorów:
Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Starosty Tatrzańskiego otrzymała Katarzyna Kreft z klasy IV POSA za wiersz Kuchnia. Katarzyna Kreft otrzymała także honorowy tytuł Miss Poezji 2013.
Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Wiktoria Chyc z klasy IV POSA za wiersz pod tytułem Wiara.
Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymał Rufin Podleśny z klasy VI POSA za wiersz pod tytułem Płomienność.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Małgorzata Orawiec z klasy IV POSA za wiersz pod tytułem Zima.
W kategorii seniorów:
Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Burmistrza Zakopanego otrzymała Aleksandra Hulbój z klasy IX POSA za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów Ziemia ruszyła... Aleksandra Hulbój otrzymała również honorowy tytuł Miss Poezji 2013.
Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Justyna Sikora z klasy VIII POSA za wiersz pod tytułem Polowanie.
Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Antonina Kudasik z klasy VIII POSA za wiersz pod tytułem Hazard z Jezusem.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Aleksandra Birecka z klasy VIII POSA za wiersz pod tytułem Sprawa nieprzyziemna oraz Stefania Mitan-Abel z kl. VII POSA za wiersz pod tytułem Babunia.
W kategorii absolwentów:
Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Towarzystwa Edukacji Artystycznej w Zakopanem otrzymała Karina Kalemba, absolwentka UJ i UP w Krakowie za wiersz pod tytułem Mamo. Karina Kalemba otrzymała również honorowy tytuł Miss Poezji 2013.
Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymał Maciej Kiełpiński z I klasy LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu za wiersz bez tytułu zaczynający się od słów Nie pytaj.
Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Katarzyna Rabiej z V roku socjologii UJ za wiersz bez tytułu zaczynający się od słów Zgarbiony, bezlitośnie potraktowany.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Natalia Dziurny z II kl. Liceum Oswalda Balzera w Zakopanem za wiersz pt. Gruz jesiennego deszczu.
Nagrodę Proboszcza Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem za najlepszy utwór o tematyce religijnej otrzymały Antonina Kudasik (VIII kl. POSA)za wiersz Hazard z Jezusem oraz Kinga Dusik (I kl. LO Zakonu Pijarów) za wiersz Rozmowy z Bogiem.
Nagrodę Dyrektora TPN za najlepszy utwór o tematyce regionalnej otrzymała Agata Krząstek (IX kl. POSA) za wiersz Namiastka raju.
Nagrodę Fakultetu Literackiego POSA za najlepszy wiersz miłosny otrzymały Aleksandra Birecka (kl. VIII) za wiersz pt. Kochanie oraz Katarzyna Rabiej (V rok UJ) za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów Rozsypane jabłka..
Nagrodę przewodniczącej Rady Rodziców Bernadetty Weltschek dla najwyżej ocenionej autorki otrzymała Justyna Sikora z klasy VIII POSA, która za swoje wiersze zdobyła ogółem 76 punktów, uzyskując przeciętnie 15,2 punktu za każdy wiersz.
Prywatną nagrodę Macieja Pinkwarta otrzymała Antonina Kudasik z klasy VIII POSA, za wiersz Zabawa w chowanego oraz za harmonijne łączenie umiejętności pisania i czytania.
Prywatną nagrodę Ewy Matuszewskiej otrzymała Katarzyna Kreft z klasy IV POSA za wiersz Kuchnia.
Prywatną nagrodę Mirosława Nadymusa otrzymali Justyna Sikora za wiersze Eksterminacja i Polowanie, Elżbieta Trzaskoś, za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów Szkoda, że świat…, Kacper Borkowski za wiersz Horyzont oraz Wiktoria Zachwieja za wiersz Pod stołem.
Prywatną nagrodę uczniów Mirosława Nadymusa otrzymały Katarzyna Kreft z klasy IV za wiersz Kuchnia, Anna Grzegorczyk z klasy V za wiersz Czara słodyczy oraz Agnieszka Utracka z klasy V za wiersz Wtedy, kiedy umrę.
Prywatną nagrodę Marka Ciesielskiego otrzymał Jan Trebunia-Tutka z klasy IV za wiersz Jesień.
Prywatną nagrodę Justyny Kowalik otrzymały Aleksandra Hulbój z klasy IX POSAoraz Katarzyna Rabiej z UJ – obie za zestaw wierszy.
Nagrodzone wiersze:
Katarzyna Kreft, kl. IV
Kuchnia
W niedzielę kuchnia
to miejsce rodzinnych podróży
Gdy rano wbiegam na śniadanie
rodzice już podróżują po Brazylii
popijając pachnącą kawę
a ja ląduję na gorącej Kubie
ze szklanką soku z limonki i bananem
Gdy na obiad się schodzimy
Mama podaje pizzę z serem i pomidorami
więc zaczynamy
podróż po Italii
A o piątej podwieczorek
pijemy herbatę
i wtedy towarzyszy nam
zegar Big Ben
Wieczorem - kolacja
Zjadam kanapkę z oscypkiem
i wędruję po hali
gdzie beczą owce i barany.
Aleksandra Hulbój, kl. IX
***
Ziemia ruszyła w drugą stronę
I wszystko zaczęło się cofać
Liście wracały na gałęzie
Pisklęta wracały do gniazd
Fale cofały się w głąb morza
Nie panując nad ciałem
Szłam w tył
Od tyłu się potykając
Śmiejąc się od tyłu
Popełniając te same błędy
I przepraszając
Jeszcze przed zranieniem
Łzy po twarzy wracały pod powieki
A później
Rozstaliśmy się tam
Gdzie spotkaliśmy się po raz pierwszy
Młodniałam
I
Wszystko wracało do normy
Zupełnie zmieniając znaczenie tego słowa
Karina Kalemba, absolwentka UJ (Filmoznawstwo) i UP w Krakowie (anglistyka, z językiem rosyjskim), właścicielka własnej firmy pedagogicznej, młoda mama)
Mamo...
Nie zawsze całe moje życie
tajemnice i sekrety
zmieścisz w swoich dwóch dłoniach.
Nie zawsze usłyszysz moje żale
w środku nocy.
Ich liczba jest ograniczona
a każda noc jest tylko...
odliczaniem do ich pewnego końca.
I w końcu zniknie nasza radosna świątynia bliskości,
w której dziwimy się,
że dopiero rozdzieleni możemy
w końcu
spojrzeć sobie w oczy.
Mamo,
nie przegap mnie takiego
jakim jestem teraz nie na zawsze
- Ludowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Ludowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Poduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm. 100 zł