Zakopane
Kultura
III Kolędowanie na Harendzie
Autor: S. Natanaela Wichary AM
Czas bożonarodzeniowy, to uprzywilejowany okres roku liturgicznego. W Polsce czas ten jest bogaty w różnego rodzaju zwyczaje. Jasełka i kolędowanie, to najbardziej znane i popularne formy bożonarodzeniowej tradycji w Polsce. Stały się one częścią naszej kultury religijnej. Kolejne już przedstawienie tegorocznych jasełek w święto Trzech Króli, 6 stycznia odbyło się w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jan Kasprowicza na Harendzie. Tym razem występ był połączony ze wspólnym kolędowaniem.
Otwarcia III Harendziańskiego Kolędowania dokonał gospodarz szkoły, dyrektor Piotr Kyc. Na rozpoczęcie jeden z uczniów szkoły Dominik Wiernek wcielił się w postać rektora Jana Kasprowicza recytując jego wiersz, pt.: „Przy wigilijnym stole ”.
Z kolei uczestnicy spotkania podziwiali jasełka prezentowane przez uczniów szkoły SP 9 na Harendzie. Jasełka harendziańskich dzieci są znane z tego, że sięgają ciągle po nowe treści i formy. To twórcze szukanie połączenia starej tradycji z nowoczesnymi formami i aktualizującymi tekstami znajduje odniesienie do naszej rzeczywistości. Do tych nowych form należą jasełkowe przedstawienia dzieci harendzieńskiej szkoły. Od paru lat dzieci przygotowane przez siostrę Bronisławę Wichary zdobywają pierwsze miejsca na powiatowym przeglądzie Jasełek.
W tym roku 2012/2013 jasełka podjęły temat wiary, w związku z ogłoszonym przez papieża rokiem wiary. „Błogosławieni, którzy uwierzyli” – oto hasło tegorocznych jasełek. Tekst składa się z różnych scen, w których tematyka bożonarodzeniowa jest wkomponowana w różne wydarzenia podpatrzone z codziennego życia dzieci. Pozwalają one tak dzieciom, jak i dorosłym dostrzec ogromne wyzwania we współczesnym świecie dla naszej wiary.
W jasełkach na Harendzie fascynuje naturalność, fachowość i piękno w grze dzieci. Jest godnym podziwu, z jakim zaangażowaniem i z jaką łatwością poruszają się po scenie aktorzy grając swoje role. Widać, że jest to już paroletnia tradycja. Wielu starszych ludzi mogłoby pozazdrościć tej swobody występowania na scenie. Innym elementem piękna tych jasełek jest sceneria i stroje dzieci. Z jednej strony obserwuje się nawiązanie do tradycji bożonarodzeniowej, a z drugiej mamy nowoczesność i symbolikę elementów nawiązującą do tematyki jasełek.
Podczas niedzielnego spotkania znalazło się również miejsce na śpiewanie kolęd i pastorałek przy akompaniamencie gitary. Wielkie zainteresowanie zrobiło na uczestnikach wystąpienie najmłodszych uczennic, które zaśpiewały pastorałkę: "Dobrze żeś się Jezu pod Giewontem zrodził".
Miła i serdeczna atmosfera haredzienskiego kolędowania jak i osiągnięcia dzieci szkolnych w przedstawianiu jasełek są możliwe dzięki poświęceniu, nieraz graniczącym z determinacją, ich wychowawców oraz rodziców. Jest to zbiorowy wysiłek dzieci i ludzi dobrej woli, którzy chcą bardziej świadomie i w duchu wiary przeżywać Boże Narodzenie i czas świąteczny.
- Aniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł
- Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm. 60 zł
- Falkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm. 170 zł