Zakopane
Kultura
IV Memoriał Artystyczny Jana Fudali
Autor: AKS
Ponad 30. młodych góralskich tancerzy rywalizowało w sobotę w zakopiańskim „Jasnym Pałacu” podczas IV Memoriału Artystycznego Jana Fudali. Ten podhalański artysty tragicznie zmarł w 2008 r.
"Memoriał Artystyczny jest żywym pomnikiem Jana Fudali budowanym przez dzieci i młodzież. To szlachetna rywalizacja w dyscyplinach artystycznych szczególnie umiłowanych przez niego”. – mówił otwierając imprezę, dyrektor Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem, Krzysztof Jędrzejowski.
Honorowy patronat nad imprezą objęła rodzina Fudalów, wdowa po artyście Lubomira Fudala oraz córka Katarzyna z mężem.
Podczas wydarzenia uczczono także pamięć zmarłego 3 grudnia bieżącego roku wybitnego artysty, muzyka Władysława Trebunii – Tutki, który razem z Fudalą zakładał zespół Zornica w zakopiańskiej „Jutrzence” gdzie kształcił młodych muzykantów.
Podczas Memoriału, góralska młodzież rywalizowała w konkursie tańca góralskiego, w wykonywaniu którego Fudala był niekwestionowanym mistrzem. Konkursowi przyglądała się komisja artystyczna w składzie: przewodniczący Krzysztof Trebunia – Tutka – muzyk, architekt, lider i założycie zespołu Trebunie-Tutki, regionalista, wybitny znawca muzyki podhalańskiej i tradycji tego regionu. Maria Stoch – regionalista, znawczyni góralskiej obrzędowości, wieloletnia członkini Związku Podhalan oraz Helena Buńda – regionalistka, kierownik ds. promocji Tatrzańskiej Agencji, instruktorka tańca góralskiego.
Pierwsze miejsce zajęła para: Jakub Kluś i Sylwia Puchała,
Miejsce drugie zajęli: Daniel Strama i Patrycja Gał,
Trzecie miejsce zajęli: Maciej Szczecina i Dorota Stachoń.
6 stycznia 2013 roku minie piąta rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera sportowego, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej.
Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal w biegach narciarskich. Miał także szereg innych osiągnięć sportowych.
W czasie studiów w Krakowie, wspólnie z Franciszkiem Bachledą-Księdzulorzem i Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, założył grupę poetycką "Juhasi" piszącą wyłącznie gwarą góralską.
Fudala zagrał w kilku filmach, m.in. "Legenda Tatr", "Ród Gąsieniców", "Nuty moje nuty". Jest także autorem kilku tomików poetyckich i satyrycznych m.in. "Śrybelny miesiącku", "Wiersze gorczańskie", "Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Fudala", oraz "Nieszczęśnicy - zbójecki humor". Wydał także książki: "Gawędziołki o Profesorze Tischnerze" oraz "Kto się cieszy, ten nie grzeszy".
Fudala namalował sporo obrazów na szkle o tematyce regionalnej. W latach 2000-2007 był dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.
Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci, jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.
Organizatorem Artystycznego Memoriału Jana Fudali jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem. Nagrody ufundowali: rodzina Fudalów, Tatrzański Park Narodowy oraz Starostwo Powiatowe w Zakopanem.
- Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm. 30 zł
- Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Portfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny 35 zł
- IV Memoriał Artystyczny Jana FudaliAutor zdjęć: Krzysztof Jędrzejowskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 16