Zakopane
Kultura
Poetycki Slam
Autor: AKS
Od 5 do 8 grudnia w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem odbywać się będą warsztaty slamu poetyckiego. Wezmą w nich udział wszyscy gimnazjaliści z POSA oraz gościnnie uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. O. Balzera w Zakopanem i Gimnazjum nr 1.
To już trzecia edycja tego typu warsztatów organizowanych przez Ewę Czerwieniec, nauczycielkę POSA przy wsparciu Towarzystwa Edukacji Artystycznej, Urzędu Miasta Zakopane i Rady Rodziców POSA.
Efekty pracy uczniów poznać będą mogli wszyscy zainteresowani, podczas finału, gdzie uczestnicy walczą ze sobą na teksty i słowa. Im większe zaangażowanie publiczności tym większe emocje. W tym roku turniej słowa mówionego odbędzie się w restauracji SPORT CORNER, w sobotę, 8 grudnia, o godz. 15.30.
SLAM to połączenie poezji i performance. To forma tworzenia poezji, układania wierszy, tekstów i prezentowania ich przed publicznością.
Pojedynki slamowe, które można, w pewnym sensie, nazwać zupełnie nietypowymi wieczorami poezji odbywają się na określonych zasadach: każdy artysta ma 3 minuty na zaprezentowanie własnego utworu. Nie może używać instrumentów, kostiumów ani rekwizytów. SLAM nie polega jedynie na recytowaniu wiersza. Slamer musi utrzymać uwagę publiczności, zainteresować ją, zaskoczyć. Jury stanowi publiczność. To ona typuje zwycięzcę.
Podczas zakopiańskich warsztatów młodzież pozna zjawisko slamu, które przywędrowało do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Opowiedzą o nim slamerzy z Warszawy: Wojciech Cichoń i Grzegorz Bruszewski, którzy należą do grupy „pionierów” slamu w Polsce i do grupy czołowych slamerów w naszym kraju. Są organizatorami slamów poetyckich, czyli inaczej mówiąc pojedynków słowa mówionego w całej Polsce. Prowadzą portal poświęcony tego rodzaju sztuce: www.slam.art.pl
Slam w ostatnim czasie stał się bardzo popularny, tego typu turnieje organizowane są w wielu miastach w Polsce.
W trakcie warsztatów gimnazjaliści będą ćwiczyć układanie wierszy, tekstów, dowiedzą się co może służyć im za inspirację w ich twórczości. Będą też nabywać umiejętności prezentowania swoich tekstów przed publicznością. Slamerzy pokażą też, jak zachowywać się na scenie, jak prawidłowo używać mikrofonu.
Projekt dofinansował Urząd Miasta Zakopane.
- Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Spinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Aniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł