Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
Zwierzęta małe i nieznane. Fotografie Jarosława Wenty
Autor: Muzeum Tatrzańskie
Przyroda jest fascynującym obiektem do fotografowania, szczególnie, że oko obiektywu „widzi” dużo więcej. Zadziwiające, jak wiele stworzeń żyje obok nas! Przepustką do ich niesłychanie bogatego i kolorowego świata jest makrofotografia, będąca pasją Jarosława Wenty, informatyka z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wystawę "Zwierzęta małe i nieznane. Fotografie Jarosława Wenty" mozna oglądać w Galerii Władysława Hasiora od dzisiaj do 6 stycznia 2013.
Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejną wystawę z cyklu fotografii przyrodniczej. Tym razem pokazujemy świat owadów, najliczniejszej grupy zwierząt na kuli ziemskiej. Zainteresował się nim i zgłębia go z powodzeniem Jarosław Wenta, z wykształcenia geodeta, z zawodu informatyk, z zamiłowania fotograf i entomolog. Jest on autorem atlasu „Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego” i wielu publikacji o owadach tatrzańskich. W 2009 roku zajął I miejsce w konkursie fotograficznym pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego „Zielonym okiem”. Kilkaset jego zdjęć wykorzystywanych jest na profesjonalnych, internetowych witrynach dotyczących różnych grup owadów. Jarosław Wenta wykazał kilka nowych dla Tatr gatunków i potwierdził kilka dawno nie wykazywanych. W celu obserwowania kolejnych stadiów rozwojowych owadów prowadzi również ich hodowlę. Jego dokonania można obejrzeć na stronie http:///wenta.tpn.pl .
Prezentowane na ekspozycji zdjęcia powstały nie tylko dzięki dostępowi do świetnego sprzętu i postępowi technicznemu w dziedzinie fotografii – ale przede wszystkim dzięki ogromnej cierpliwości i pasji Autora, także w zdobywaniu specjalistycznej wiedzy. Bardzo rzadko trafia się odrobina szczęścia, żeby ten oto cudny motyl właśnie usiadł w pobliżu i pięknie pozował…
Na naszą wystawę zapraszamy nie tylko miłośników przyrody, ale także tych, którzy dostrzegają piękno natury i szukają w niej inspiracji.
Gotowość postrzegania istot żywych, pozostających w zasięgu naszej świadomości i uwzględnianie potrzeb ich rozwoju, zgodnych z odwiecznymi prawami natury – to jeden z najważniejszych przejawów kultury.
Jerzy Heintze „Motyle Polski”
- Flakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm) 130 zł
- Spinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm. 350 zł
- Aniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa. 10 zł
- Zwierzęta małe i nieznane. Fotografie Jarosława WentyAutor zdjęć: Muzeum Tatrzańskieobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 2