Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
Ciepły koncert w letni wieczór
Autor: Adam Kitkowski
Letni wieczór w Zakopanem zachęca do spacerów po Krupówkach, biesiadowania w restauracji lub wyjścia na koncert. Z tej trzeciej propozycji można skorzystać pod Giewontem coraz częściej. Taką ucztę duchową przeżyliśmy w ostatni piątek, 20 lipca b.r. W kościele św. Krzyża w ramach cyklu „Koncerty w Zakopanem – wiosna, lato 2012” wystąpił Popradski Chór Dziecięcy pod dyrekcją D’art. Blanki Richnavskiej. Zespołowi akompaniował na pianinie Ladislav Dateľ. Gościnnie na wiolonczeli grała Julia Lučivanska.
Koncert był kolejną imprezą artystyczną poświęconą Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25. rocznicę śmierci artysty. Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: prof. Stanisław Rodziński - artysta malarz, prof. Jerzy Jędrysiak - artysta grafik, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Stanisław Cukier - artysta rzeźbiarz, dyrektor Zespołu Szkół Artystycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Marek Trzaskoś - wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Wawrzyniec i Joachim Brzozowscy – synowie artysty. Warto nadmienić, że w Miejskiej Galerii Sztuki do końca lipca można oglądać wystawę prac zakopiańskich artystów inspirowanych twórczością Brzozowskiego lub jemu dedykowanych.
Zespół z Popradu liczy 30 osób, lecz tym razem wystąpił w nieco mniejszym składzie. Są to uczniowie Popradskiej Szkoły Artystycznej. Chór istnieje od 1986 roku i należy do najlepszych chórów na Słowacji. Był na występach w 9 krajach i odnosi sukcesy na festiwalach krajowych i zagranicznych. Na co dzień zespół współpracuje ze słowackimi kompozytorami, a także od wielu lat współpracuje z Narodową Orkiestrą Kameralną „Slovak Sinfonietta“ z Żyliny. Dyrygentka chóru, Blanka Richnavska ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Koszycach, w klasie fortepianu i śpiewu. W 1997 roku założyła chór dziecięcy Musica v Sečovciach. Od 2011 roku prowadzi Popradski Chór Dziecięcy i pracuje szkole artystycznej. W Polsce zespół koncertował kilkakrotnie, a w Zakopanem był drugi raz. Młodzi artyści zaśpiewali utwory kompozytorów słowackich, np. P. Jantoščiaka, czeskich, np. A Dvořaka, francuskich, np. C. Saint Saënsa i angielskich, np.J. Lennona. Na koniec koncertu usłyszeliśmy znany wszystkim utwór polski – „Góralu czy ci nie żal”, który wywołał wielki aplauz licznie zgromadzonej publiczności. Chór zaśpiewał na bis utwór A. W. Webera „Pie Jesu”. To był niezwykle ciepły koncert w letni, lipcowy wieczór.
Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a sponsorem Towarzystwo Ubezpieczeń UNIQA. Kolejnym wydarzeniem cyklu będzie koncert 8 sierpnia b.r. o godzinie 17.00 w Jasnym Pałacu, który zatytułowany jest. „Zakopiańskie rodziny – artyście malarzowi”.
- Korale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm. 70 zł
- Ludowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł