PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Lekkość kamienia. Litografie Władysława Winieckiego

Wtorek, 26 czerwca 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW sobotę w Galerii Władysława Hasiora odbył się wernisaż wystawy "Lekkość kamienia. Litografie Władysława Winieckiego", na której prezentowanych jest 20 prac artysty z kolekcji pani Magdaleny Kraszewskiej. Wystawę przygotowała Julita Dembowska z Muzeum Tatrzańskiego, a w jej otwarciu wzięła udział siostra artysty oraz osoby, które znały Władysława Winieckiego i jego twórczość, a podczas wernisażu dzieliły się wspomnieniami i refleksjami na jego temat.


Sztuka Władysława Winieckiego wypełniona jest emocjami i symbolami, odwołującymi się do mitów, balansującymi pomiędzy światami baśni, groteski i dramatu. Ciekawa jest też sama technika jej wykonania. W litografii odbitki uzyskuje się z kamienia litograficznego, na którym rysunek wykonuje się zatłuszczającą kredką bądź litograficznym tuszem.

- Prace te są niezwykłe, gęste od różnych symboli, trudnych nieraz do rozszyfrowania. Wynika to z pewnością z zainteresowania Władysława Winieckiego filozofią i literaturą – mówiła podczas wernisażu Magdalena Kraszewska. 

- Jak to jest możliwe, że człowiek odnoszący sukcesy na polu grafiki, nagle przestaje prezentować swoją twórczość na międzynarodowych wystawach, wycisza się i znika – zastanawiał się natomiast prof. Jerzy Jędrysiak. - Tworzył do szuflady, ale równocześnie cały czas był bardzo dobrym pedagogiem, oddanym uczelni i studentom. Artysta robi twórczość przede wszystkim dla siebie i dzieli się nią z innymi, ale nie koniecznie z całym światem. O tym świadczy postawa profesora. Swoje prace wykonywał w bardzo małej ilości odbitek. Nie istnieje tu więc wątek komercyjny, jest natomiast ogromna miłość do sztuki – rozważał.

Władysław Winiecki (1941-2008) to jeden z najwybitniejszych polskich grafików. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1966 r. (studiował w pracowni malarskiej Artura Nachta-Samborskiego i grafiki Józefa Pakulskiego). Wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia w konkursach w kraju i za granicą (m.in. Złoty Medal na I Międzynarodowym Biennale Malarstwa Współczesnego we Włoszech w 1969 r., Grand Prix na VII Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie w 1978 r.). Od 1977 r. zaczął pracować w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1986 r. został mianowany docentem i kierownikiem pracowni graficznej w Katedrze Grafiki Warsztatowej ASP. W latach 1997-2001 pełnił funkcję kierownika Pracowni Litografii warszawskiej Akademii. W 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowym w Toruniu oraz Biblioteki Narodowej w Paryżu i Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio. 

Wystawa będzie czynna do 23 września 2012.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    40 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.