Zakopane
Kultura
Muzeum Tatrzańskie powiększa swoją kolekcję
Autor: Muzeum Tatrzańskie
Kolekcja Muzeum Tatrzańskiego wzbogaciła się o jedenaście obrazów na szkle autorstwa Eweliny Pęksowej, zakupionych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Tatrzańskie posiada cenną kolekcję malarstwa na szkle odzwierciedlającą dzieje tej dziedziny plastyki na Podhalu. Składa się ona z obrazów pochodzących z wieku XIX, z okresu międzywojennego oraz obrazów wykonanych po drugiej wojnie światowej przez twórców odwołujących się w formie i ikonografii do XIX-wiecznego malarstwa na szkle, jak i tych, którzy w swych artystycznych poszukiwaniach daleko odeszli od ludowych wzorów.
Wśród obrazów współczesnych, znajdujących się w muzealnej kolekcji, ważne miejsce zajmują prace Eweliny Pęksowej z Zakopanego, należącej do grona najbardziej znanych i popularnych w Polsce artystów malujących na szkle. Dotychczas zbiór je prac liczył 66 obrazów, głównie o tematyce sakralnej i w mniejszym stopniu zbójnickiej.
W roku bieżącym, dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanym z programu „Dziedzictwo kulturowe” , priorytet: „Kultura ludowa”, Muzeum Tatrzańskie zakupiło jedenaście prac. Nowo nabyte obrazy przedstawiają podhalańskie kościoły, zajęcia ludności, lokalne wydarzenia historyczne, tematy sakralne oraz motywy dekoracyjne. Najstarsze prace pochodzą z 1968 r., inne z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Obecnie muzealna kolekcja obrazów Eweliny Pęksowej pełniej odzwierciedla bogatą i różnorodną twórczość artystki.
Ewelina Pęksowa urodziła się i mieszka w Zakopanem. Działalność w dziedzinie malarstwa na szkle rozpoczęła w 1968 r. biorąc udział w konkursie, zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. W swej twórczości świadomie nawiązuje do kanonów ludowej plastyki. W okresie ponad czterdziestu lat Ewelina Pęksowa prezentowała swe obrazy na 55 wystawach indywidualnych oraz ponad trzystu zbiorowych w Polsce i na świecie. Była nagradzana w licznych konkursach sztuki ludowej. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a za granicą w muzeach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i USA, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Zdobią też wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.
- Torebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm 35 zł
- „Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...40 zł