PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Wystawa starej fotografii w Zakopanem z okazji 86. rocznicy śmierci Bartusia Obrochty

Wtorek, 8 maja 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

Wystawa starej fotografii w Zakopanem z okazji 86. rocznicy śmierci Bartusia ObrochtyMiejsc w Zakopanem, w których bywali Sabała i Bartuś Obrochta, jest wiele. Ten pierwszy urodził się w Zakopanem w 1810 roku i całe życie mieszkał na Krzeptówkach. Do dzisiaj stoi tam jego dom. Ten drugi urodził się również w Zakopanem, ale 40 lat później i pod koniec życia mieszkał w Kościelisku. Niestety nie zachował się ani dom zakopiański, ani ten na wsi. Obaj górale byli chętnie zapraszani na okolicznościowe uroczystości – chrzciny, wesela, otwarcia pensjonatów, czy zwykłe towarzyskie spotkania. Byli nie tylko „lokalną atrakcją”, ale wnosili do towarzystwa atmosferę wspomnień o dawnych czasach.


Sabała świetny gawędziarz i towarzysz wypraw w Tatry, Bartuś świetny muzyk i przewodnik tatrzański, stanowią do dziś symbole autentycznego folkloru góralskiego, czasu ostatnich zbójników, pasterstwa na Podtatrzu, wędrowania przez Tatry aż do Pesztu. Pojawiają się we wspomnieniach Chałubińskiego, ks. Stolarczyka, Modrzejewskiej, Paderewskiego, Tetmajera, Szymanowskiego.

Wspomnienie o nich w formie wystawy starych fotografii zatytułowanej „Dwaj znani górale – Bartuś Obrochta i Jan Krzeptowski Sabała” znajduje się obecnie w karczmie „Harnasiowa Chata” na górnych Krupówkach. Jest to typowa chałupa góralska z dobrą obsługą i ciepłą atmosferą. Wernisaż kilkudziesięciu fotografii, w tym w większości zdjęć portretowych wykonanych przez znanych ówcześnie fotografów zakopiańskich i krakowskich, odbył się 1 maja b.r., dokładnie w 86. rocznicę śmierci Bartusia. Na spotkanie z historią regionu  przybyli potomkowie sławnego skrzypka, przedstawiciele rodów góralskich, turyści, m. in. z Kielc, Szczecina, Warszawy i zakopiańczycy. Wieczór uświetniły dwie góralskie kapele. Na wernisażu grali Obrochci, z prymistą Andrzejem Obrochtą-Bartusiem, a później do tańca przygrywała kapela młodzieży z Podhala. O dawnych czasach, góralach i życiu towarzyskim pod Giewontem na przełomie XIX i XX wieku opowiadał kustosz wystawy Adam Kitkowski.

Honorowy patronat nad wystawą objęli: Marek Trzaskoś, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego i Józef Obrochta, wnuk Bartusia. Wystawę można obejrzeć codziennie w maju i czerwcu, a przy okazji skorzystać z dań kuchni regionalnej.

Kilka dni wcześniej wtorkowe „posiady” w Białej Izbie Związku Podhalan w Zakopanem poświęcone były Bartusiowi Obrochcie, jego muzyce i przewodnictwu. Zebrani mogli obejrzeć również prezentację multimedialną z obchodów 80. rocznicy śmierci tego znanego skrzypka góralskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.