Zakopane
Kultura
Zakopane – przywracanie świetności
Autor: AKS
27 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Zakopanem Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zorganizowało konferencję pt. „Zakopane – przywracanie świetności”, która odbyła się w Urzędzie Miasta Zakopane. Obchody odbyły się pod patronatem Burmistrza Miasta Zakopanego.
Zakopane – dawniej niewielka wieś pod Tatrami, w krótkim czasie zyskała miano stacji klimatycznej i sportowej, słynnego kurortu i kolonii artystycznej, duchowej, letniej i zimowej stolicy Polski. Członkowie TOnZ i uczestnicy konferencji podkreślali, że odbiciem tego rozwoju jest unikatowa tkanka zabytkowa, w ostatnim dziesięcioleciu mocno nadwątlona. Część historycznych budynków została rozebrana, inne czekają na swoją kolej.
Podczas konferencji w gronie znawców i ekspertów poszukiwano odpowiedzi na ważne pytania o dalszy los tych zabytków.
Prelekcje wygłosili: Janusz Sepioł – architekt, urbanista, historyk sztuki, senator RP, Leszek Zegzda – przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Małopolskiego, Bożena Pietras - Goc – ekspert w zakresie rozwoju regionalnego, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Maciej Pinkwart – pisarz i publicysta. Piotr Gajewski i Marek Kowicki - architekci, profesorowie Politechniki Krakowskiej, Andrzej Pietraszkiewicz – architekt, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu i Zbigniew Moździerz – badacz historii architektury zakopiańskiej, główny specjalista ds. ochrony zabytków Muzeum Tatrzańskiego.
Spotkanie podsumowała dyskusja. Podczas konferencji nagrodzono także wytypowanych przez TOnZ właścicieli obiektów zabytkowych w Zakopanem za wzorową rewaloryzację, modernizację lub utrzymanie zabytkowego budynku w ostatnim dziesięcioleciu. Nagrodami i wyróżnieniami będą ceramiczne statuetki, dyplomy i książki.
- Zbójnickie czako
Zbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
950 zł - Ludowe etui na tablet VI
Ludowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł - Magnes Folk na lodówkę VIII
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł