Zakopane
Kultura
Przyjaciele wspominali Siostrę Helenę Warszawską
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Jasnym Pałacu odbyło się spotkanie w pierwszą rocznicę śmierci Siostry Heleny Warszawskiej. Wspominali ją znajomi i przyjaciele, którzy przygotowali także poświęconą jej wystawę zdjęć, strojów i pamiątek. Nie zabrakło także góralskiej muzyki oraz wierszy pisanych dla Siostry Warszawskiej, a także przez nią samą.
Spotkanie otworzyła Ewa Czamańska, następnie postać Siostry Heleny Warszawskiej przybliżyła Elżbieta Chodurska, autorka Słownika Biograficznego „Podhalanie”.
- Siostra urodziła się 1924 r. w rodzinie żydowskiej w Będzinie, tam też spędziła dzieciństwo i tam zastała ją II wojna światowa. Przeżyła ciężkie czasy getta i eksterminacji Żydów, sama trafiła do obozu pracy przymusowej pod Wrocławiem. Po zakończeniu wojny przyjechała do Warszawy, gdzie ukończyła szkołę pielęgniarską, potem trafiła do zakopiańskiego KBK, a w 1960 r. do COS-u. Do końca życia pracowała, bo to było dla niej najważniejsze – opowiadała Elzbieta Chodurska.
Tadeusz Jankowski opowiadał z kolei o pracy nad przygotowaniem albumu o siostrze Warszawskiej, której podjął się wspólnie z Mieczysławem Królem Łęgowskim.
- Wpadłem na taki pomysł, żeby siostrę Warszawska pokazać na tle najsłynniejszych kobiet związanych z Zakopanem. Na myśl przyszły mi Zamoyska, Modrzejewska, Skłodowska i wśród nich… Warszawska. Wszystkie za życia zdobyły sławę i będą nadal pamiętane. O Siostrze pisały przecież gazety, otrzymała 25 odznaczeń, słynęła ze swoich barwnych strojów, miała wspaniały humor, tańczyła, śpiewała, grała na organkach, pisała wiersze, była pełna energii i miłości do ludzi i to wszystko chcieliśmy pokazać w tym albumie – wyjaśniał.
Nie zapomniano także o miłości Siostry Warszawskiej do Hiszpanii oraz o honorowym obywatelstwie miasta Ciudad Real, o czym opowiadał Marek Kot, który uczył ją języka hiszpańskiego.
Wspomnień było bardzo dużo, gdyż Siostra Warszawska przez wiele lat towarzyszyła odbywającym się w Zakopanem licznym imprezom sportowym, a także Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich i z pewnością pozostanie legendą tego miasta.
- Torebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...130 zł
- Bransoletka "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm. 45 zł
- Aniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł
- Przyjaciele wspominali Siostrę Helenę WarszawskąAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 47
- Ostatnie pożegnanie Siostry Heleny Warszawskiej
- Zmarła Siostra Helena Warszawska. We wtorek uroczystości pogrzebowe
- Wystawa zdjęć Heleny Warszawskiej
- Urodziny Siostry Heleny Warszawskiej