Zakopane
Kultura
Zapraszamy do Galerii obrazów Władysława Jarockiego
Autor: Małgorzata Karpiel
Pierwszego kwietnia jak co roku, na okres paru miesięcy (kwiecień-październik) zostaje otwarta Galeria obrazów Władysława Jarockiego mieszcząca się przy Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. W Galerii można zobaczyć, między innymi autoportret malarza, studium do portretu dudziarza Jakuba Mroza, obrazy marynistyczne, pejzaże tatrzańskie. Nie zabraknie również obrazów malowanych na Huculszczyźnie.
Wystawa powstała we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Przygotowali ją studenci Wydziału Malarstwa przebywający na plenerze, w sąsiadującym z Galerią Domu Plenerowym. Opiekę dydaktyczną sprawowali prof. Zbigniew Sprycha i dr Artur Kapturski.
Prace Jarockiego znajdują się w prywatnych kolekcjach i muzeach na całym świecie. Muzeum Jana Kasprowicza szczyci się posiadaniem największej ilości prac artysty, dzięki darowiźnie jego żony, córki poety, Anny Kasprowicz Jarockiej.
Galeria działa dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Zakopanego. Będzie czynna od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 15.00.
Władysław Jarocki (1879 -1965) urodził się na Wołyniu. Ukończył Politechnikę Lwowską na wydziale architektury, następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego oraz w latach 1906–1907 w Académie Julian w Paryżu. W r. 1920 został powołany na stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, wiedeńskiej Secesji oraz Société National des Beaux-Arts w Paryżu. Angażował się w pracę społeczną i pedagogiczną. Przez dziesięć lat był redaktorem czasopisma „Sztuki Piękne”.
Rozpoznawalną część jego twórczości stanowią obrazy powstałe w czasie pobytów w Karpatach Wschodnich na Huculszczyźnie. Artysta z niezwykłą precyzją przenosił swoje fascynacje typami i zwyczajami huculskimi na płótno. Malował również obrazy związane z Tatrami, a w okresie międzywojennym także obrazy marynistyczne.
- Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...40 zł
- Spinka góralska XXMetalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm. 220 zł
- Portfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny 35 zł