Zakopane
Kultura
Wystawa Czesława Jałowieckiego w nowej galerii
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Zakopanem powstało nowe miejsce, w którym prezentowana będzie sztuka. Działalność Galerii „Cieszynianka” w Hotelu Belvedere 17 grudnia zainaugurowała wystawa "Miniaturowe Monumenty" Czesława Jałowieckiego. W wernisażu licznie uczestniczyli przyjaciele i rodzina artysty oraz zaproszeni goście.
- Każda z prac Czesława Jałowieckiego symbolizuje pewną atmosferę. Jego działa mają w sobie ogromną dawkę indywidualnej emocjonalności, przełamują także schematy myślenia. Kolejną ich ważną cechą jest ulotność, która jednak pozostaje w naszej pamięci – mówiła prowadząca spotkanie Ewa Czamańska.
Obecny na wernisażu burmistrz Mariusz Koperski gratulował artyście, jak również pani Zofii Wyrobie - dyrektor Hotelu Belvedere, w którego wytwornym i uroczym wnętrzu znalazło się miejsce poświęcone sztuce.
- Każde następne takie miejsce w naszym mieście wpisuje się bardzo szybko w jego krajobraz i jest nam bardzo potrzebne – zapewniał burmistrz.
Niespodzianką był krótki koncert, utrzymany w świątecznym kimacie, w wykonaniu Czesława Jałowieckiego. Po nim przyszedł czas na zwiedzanie interesującej wystawy.
Czesław Jałowiecki to znany zakopiański artysta. Urodził się w 1935r. w Przyszowicach. W 1956r ukończył Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Od 1958r studiował na PWSSP w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ze specjalizacją rzeźby monumentalnej w pracowniach prof. Jacka Pugeta i prof. Bazylego Wojtowicza. Dyplom uzyskał w 1964r. Pracował jako pedagog przedmiotów artystycznych w LO i w Młodzieżowym Domu Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem w latach 1967 – 2001. Przez 20 lat był dyrektorem tej placówki. Od 1965r. uczestniczył czynnie w życiu artystycznym, biorąc udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą oraz organizując wystawy indywidualne. Równocześnie działa aktywnie w stowarzyszeniu ZPAP. Wykonuje rzeźby w drewnie, betonie i brązie. Stosuje również technikę montażu, głównie z elementów metalowych sposobem spawania, wycinania i palenia. Prace jego znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.
- Śpiewki i nuty - Trebunie Tutki
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...
40 zł - Zbójnickie czako
Zbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
950 zł - Ludowe etui na tablet V
Ludowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł
- Wystawa Czesława Jałowieckiego w nowej galeriiAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 49