Zakopane
Kultura
III Memoriał Artystyczny Jana Fudali w Zakopanem
Autor: AKS
III Memoriał Artystyczny wybitnego góralskiego artysty, Jana Fudali odbył się w piątek i w sobotę w Zakopanem. Wydarzenie jest upamiętnieniem tego twórcy poprzez prezentację dziedzin sztuki szczególnie przez niego preferowanych.
- Osoba, która potrafiła wyrazić swój świat za pomocą pędzla, rzeźbiarskiego dłuta, a także pióra - poprzez poezję, i w końcu całym sobą, poprzez ekspresyjne wykonania tańca góralskiego i biegi narciarskie, w których był mistrzem – to cały Fudala. Wszystkie dyscypliny ulubione przez niego, zarówno te artystyczne, jaki i sportowe w pełni oddawały jego sylwetkę – powiedział otwierając Memoriał, Szymon Bafia prowadzący imprezę.
Swoją obecnością imprezę uświetniła wdowa po artyście, Lubomira Noeva – Fudala, oraz jego córka, Katarzyna Fudala – Tęcza. Memoriał otworzył występ Dziecięcego Góralskiego Zespołu „Zornica”. Zespół ten, działający przy zakopiańskiej „Jutrzence”, Jan Fudala założył wraz z Władysławem Trebunią-Tutką w 1988 roku.
W pierwszym dniu imprezy, góralska młodzież rywalizowała w konkursie tańca góralskiego, w wykonywaniu którego Fudala był niekwestionowanym mistrzem. Komisja artystyczna w składzie: Zofia Chyc – Magdzin – regionalista, znawczyni góralskiej obrzędowości, Marcin Zubek – prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan, Piotr Sieczka - znawca kultury góralskiej, regionalista, oceniła popisy par tanecznych i wybrała najlepszy z nich.
Pierwsze miejsce otrzymali Maria Toczek i Daniel Strama, drugą nagrodę przyznano Sylwii Puchale i Jakubowi Klusiowi, trzecie miejsce przypadło ex equo dwóm parom: Iwonie Majerczyk z Romanem Obrochtą i Mateuszowi Galicy z Patrycją Gał.
Rada pedagogiczna TCKiS „Jutrzenka” postanowiła przyznać Grand Prix III Memoriału Jana Fudali nagrodę „Złotego Jaśka” młodej osobie, który w sposób szczególny przyczynił się do rozsławienia placówki artystycznej, oraz miasta Zakopanego, biorąc czynny udział w wielu konkursach w Polsce i zdobywając na nich czołowe nagrody. Nagrodę tą przyznano Jakubowi Klusiowi z Dziecięcego Góralskiego Zespołu „Zornica”.
W sobotę w ramach Memoriału, odbył się wernisaż prac pedagogów „Jutrzenki” w galerii ArtPark. Fudala był również pedagogiem zakopiańskiej „Jutrzenki” od lat 80-tych.
Na wystawie znalazły się m.in. prace rzeźbiarskie wykonane w drewnie i metalu, fotografia, grafika, rysunek, tkanina artystyczna i lutnictwo. Ciekawostką wystawy są dwie „złote płyty” przyznane zespołowi Trebunie-Tutki. Lider zespołu, Krzysztof w zakopiańskiej „Jutrzence” uczy dzieci i młodzież muzyki góralskiej.
Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal w biegach narciarskich. Miał także szereg innych osiągnięć sportowych.
W czasie studiów w Krakowie, wspólnie z Franciszkiem Bachledą-Księdzulorzem i Andrzejem Gąsienicą-Makowskim, założył grupę poetycką "Juhasi" piszącą wyłącznie gwarą góralską.
Fudala zagrał w kilku filmach, m.in. "Legenda Tatr", "Ród Gąsieniców", "Nuty moje nuty". Jest także autorem kilku tomików poetyckich i satyrycznych m.in. "Śrybelny miesiącku", "Wiersze gorczańskie", "Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Fudala", oraz "Nieszczęśnicy - zbójecki humor". Wydał także książki: "Gawędziołki o Profesorze Tischnerze" oraz "Kto się cieszy, ten nie grzeszy".
Fudala namalował sporo obrazów na szkle o tematyce regionalnej. W latach 2000-2007 był dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.
Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci, jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.
Organizatorem Artystycznego Memoriału Jana Fudali jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem.
- Aniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...40 zł
- III Memoriał Artystyczny Jana Fudali w ZakopanemAutor zdjęć: Archiwum Organizatorówobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 16